Poslanci parlamentu sa na poslednú chvíľu dohodli na termíne predčasných volieb.
Prezidentka Čaputová nateraz nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová nateraz nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády, keďže poslanci parlamentu sa dohodli na termíne predčasných volieb do konca januára, aj keď na poslednú chvíľu.
Uviedla to prezidentka s tým, že rešpektuje termín predčasných volieb, na ktorom sa zhodla ústavná väčšina. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
„Rozhodnutie parlamentu je nevyhnutným vyústením toho, že v decembri došlo k odvolaniu vlády a tá stratila legitimitu dovládnuť do konca riadneho volebného obdobia," uviedla prezidentka Čaputová.
Pripomenula, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.
Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale je to jediná cesta, myslí si Remišová
Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale po povalení vlády stranami SaS, Smer-SD, Hlas-SD a extrémistami a po odmietnutí SaS podporiť novú vládu, je to, žiaľ, jediná schodná cesta.
Uviedla to poverená vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na schválený termín predčasných volieb, ktoré budú 30. septembra.
Rozhodnú o osude krajiny
„Voľby, ktoré nás čakajú, rozhodnú o osude Slovenska. Rozhodnú, či sa krajina vedená zlodejmi a populistami vydá na cestu korupcie, priemernosti a postupného úpadku, alebo spoločne zabojujeme za spravodlivosť, slobodu a prosperitu, aj keď to nebude jednoduché,“ skonštatovala.
Podľa Remišovej rozmýšľa drvivá väčšina politikov veľmi obmedzene pár mesiacov dopredu, prípadne navrhuje zvyšovanie nejakých sociálnych dávok. Sociálna pomoc je dôležitá v čase krízy, ale energetická kríza aj inflácia sa postupne skončia a politika nemôže byť neustále v zakliatí kríz. Slovensko podľa nej potrebuje uvažovať oveľa ďalej.
Hádky v koalícii blokovali progres
Remišová zhodnotila, že počas pôsobenia vo vláde sa strane Za ľudí veľa vecí podarilo, napríklad najväčšia reforma eurofondov a zníženie byrokracie v histórií, programy na nové eurofondové obdobie schválené medzi prvými šiestimi krajinami EÚ, na rozdiel od minulosti ani euro prepadnuté do Bruselu, čestne a profesionálne riadené IT služby štátu.
„V medzinárodnom porovnaní vnímania korupcie Transparency International dosiahlo Slovensko historicky najlepšie umiestnenie za posledné desaťročie a oproti vláde Petra Pellegriniho sa nám v rebríčku podarilo zlepšiť o desať miest,“ poukázala Remišová. Zároveň však pripustila, že z dôvodu osobných sporov a hádok v koalícii sa mnohé veci nepodarili.
Najčítanejšia najnovšia správa
Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.
Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu
Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.
„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.
Heger adresoval výzvu Žilinkovi
Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.
„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.
Jasný neúspech Ruska
„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.
Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.
Neprijateľné vyhrážanie sa
Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.
„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.
Vyhrážky o eskalácii konfliktu
Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.
„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.