• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Prezident Afganistanu Ašraf Ghaní odišiel z krajiny, so sebou si zobral bezpečnostného poradcu

Prezident Afganistanu Ašraf Ghaní odišiel z krajiny, so sebou si zobral bezpečnostného poradcu

Taliban chce bezpodmienečnú kapituláciu ústrednej vlády.

15.8.2021 (Webnoviny.sk) - Afganský prezident Ašraf Ghaní odišiel z krajiny. Pre tlačovú agentúru Associated Press to uviedli dvaja afganskí predstavitelia, jeden z úradu bývalého prezidenta Hámida Karzaja a jeden z Afganskej bezpečnostnej rady.

Ghaní z krajiny odcestoval spolu so svojim národným bezpečnostným poradcom Hamdulláhom Mohíbom.

Exprezident medzi vyjednávačmi

Afganské militantné hnutie Taliban, ktoré v nedeľu ráno vstúpilo do predmestí Kábulu, uviedlo, že večer bude pokračovať v postupe do ďalších oblastí hlavného mesta.

Hovorca Talibanu Suhajl Šahín sa pre katarskú televíznu stanicu al-Džazíra vyjadril, že povstalci „očakávajú pokojné odovzdanie mesta Kábul".

Odmietol poskytnúť nejaké konkrétne informácie o možných vyjednávaniach medzi silami Talibanu a vládou. Avšak na otázku, aký druh dohody Taliban chce, Šahín uviedol, že sa snaží o bezpodmienečnú kapituláciu ústrednej vlády.

K vyjednávačom na strane vlády patrí bývalý prezident Hámid Karzaj a šéf Rady pre zmierenie Abdulláh Abdulláh, ktorý bol otvoreným kritikom prezidenta Ašrafa Ghaního.

Rýchlosť ofenzívy šokovala

Hnutie Taliban v rámci ofenzívy na území celého štátu, ktorá trvá len trochu dlhšie ako týždeň, porazilo alebo získalo na svoju stranu alebo donútilo afganské bezpečnostné sily na útek, hoci mali čiastočnú leteckú podporu zo strany americkej armády.

Rýchlosť ofenzívy Talibanu mnohých šokovala a vyvolala otázky, prečo sa afganské sily rozpadli napriek tomu, že ich armáda USA roky cvičila a vynaložila na to miliardy dolárov.

Len pred niekoľkými dňami americká armáda odhadovala, že afganské hlavné mesto sa pod tlak povstalcov dostane až o mesiac.

Viac k téme: Taliban

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie