• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Predčasné voľby na Slovensku 2023 (online): Fico má šancu zložiť koalíciu. Aké sú možné scenáre?

Predčasné voľby na Slovensku 2023 (online): Fico má šancu zložiť koalíciu. Aké sú možné scenáre?

Výsledky vytvárajú predpoklady pre dve funkčné koalície.

Predčasné voľby na Slovensku vyhrala strana Smer-SD, na druhom mieste skončilo hnutie Progresívne Slovensko a tretie miesto obsadil Hlas-SD.

Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia nasledované Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). V parlamentných laviciach budú opäť sedieť zvolení zástupcovia strany Sloboda a Solidarita (SaS) a po vyše troch rokoch sa do Národnej rady SR vracia Slovenská národná strana (SNS).

Výsledky vytvárajú predpoklady pre dve funkčné koalície. Aká koalícia vznikne bude záležať najmä na rozhodnutí Petra Pellegriniho, predsedu strany Hlas-SD. Smer-SD získal 42 mandátov, Progresívne Slovensko bude mať 32 poslancov, do parlamentu zasadne aj 27 poslancov Hlasu, 16 z koalície OĽaNO a priatelia, 12 z KDH a 11 z SaS a desať zo Slovenskej národnej strany.

Predčasné voľby na Slovensku 2023 – online

minúta po minúte – reakcie na výsledky volieb


10:06 Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje výsledky volieb ako prejav vyslovenej dôvery voličov a víťaznej strane Smer-SD blahoželá. Rovnako blahoželá aj všetkým ostatným politickým stranám, ktoré budú mať zastúpenie v parlamente a ďakuje všetkým občanom, ktorí sa zúčastnili na voľbách. „Víťaz volieb nesie najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj, keďže vzbudil najväčšie očakávania verejnosti. Je teraz dôležité, aby ich napĺňal v prospech nás všetkých, v prospech Slovenska,“ uviedla prezidentka.

9:35 Korešpondenčné hlasovanie z cudziny s drvivou prevahou vyhralo Progresívne Slovensko, ktorému poslalo hlas 61,7 % slovenských občanov žijúcich v zahraničí. Druhá SaS získala 10,8%, Smer – SD 6,2%. Hlasujúci z cudziny by neposlali do parlamentu žiadnu inú stranu. Pod hranicou zvoliteľnosti ostalo pre túto skupinu voličov OĽANO (3,81%), SNS (3,79%), KDH (3,31%), Republika (3,2%), Demokrati (2,5%) aj Hlas – SD(2,46%). Zo zahraničia hlasovalo 58 779 voličov.


9:24 Výsledky predčasných parlamentných volieb vytvárajú predpoklady pre dve funkčné koalície.Predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini (v popredí) počas volebnej noci strany HLAS – sociálna demokracia (HLAS-SD) po ukončení predčasných volieb do Národnej rady SR 2023. Bratislava, 1. október 2023.


Výsledky volieb načrtli možné koalície, karty v rukách drží Pellegrini


Neoficiálne výsledky predčasných parlamentných volieb po zrátaní 99,90 % volebných okrskov vytvárajú predpoklady pre dve funkčné koalície. Aká koalícia vznikne bude záležať najmä na rozhodnutí strany Hlas – SD Petra Pellegriniho.


Prirodzeným partnerom víťaznej strany Smer – SD, ktorá podľa prepočtov SITA získa 42 mandátov, je Slovenská národná strana, ktorá by mala získať 10 poslaneckých kresiel. Pokiaľ by do tejto koalície vstúpil Hlas – SD s 27 mandátmi, spolu by koalícia disponovala 79 hlasmi.


Prípadná koalícia vedená Progresívnym Slovenskom s 32 mandátmi, stranou SaS s 11 hlasmi, KDH s 12 mandátmi a s 27 poslancami Hlasu – SD by disponovala 82 mandátmi.


Ďalšou možnosťou je, že by sa KDH pridalo k trojkoalícii Smer – Hlas – SNS a umožnilo by tejto zostave získať 91 kresiel, čiže tesnú ústavnú väčšinu. Účasť koalície strán vedenej hnutím OĽaNO v akejkoľvek vládnej zostave je nepravdepodobná.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie