• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Pre nedostatok financií sú ohrozené viaceré oblasti služieb v meste Košice, tvrdí primátor

Pre nedostatok financií sú ohrozené viaceré oblasti služieb v meste Košice, tvrdí primátor

Krízové opatrenia sú zavádzané dlhodobo, hoci krízový režim sa oficiálne začal na začiatku decembra.

5.12.2023 (SITA.sk) - Pre nedostatok financií sú ohrozené viaceré oblasti služieb v meste Košice. Na tlačovej besede to uviedol košický primátor Jaroslav Polaček.

Dodal, že ide napríklad o kosenie v meste či prevádzku električkovej rýchlodráhy do U. S. Steelu.

Dopad to podľa neho môže mať i na oblasť bezpečnosti, vzhľadom na to, že Mestská polícia prestane obsadzovať uvoľnené pracovné miesta.

Viacero opatrení už počas roka

Opatrenia sa pripravujú aj v školskej oblasti, primátor spomenul i odmeny pre poslancov. Poznamenal, že ani zvýšenie daní a poplatkov nebude postačovať a bude nutné urobiť nepopulárne opatrenia.

Polaček tiež uviedol, že na zasadnutí mestského zastupiteľstva 12. decembera by mali byť poslancom predložené okruhy opatrení, na ktorých momentálne pracuje mestský magistrát. Košice sú momentálne v situácii, kedy i pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok chýba približne 44 miliónov na to, aby bol vyrovnaný.

Košice podľa Polačeka už vykonali počas roka viacero opatrení. Zdôraznil, že od roku 2019 prišlo mesto o 115 miliónov eur, a to v dôsledku výpadkov vo viacerých oblastiach, ako sú podielové dane, poplatky za odpad a podobne.

Krízový režim oficiálne od decembra

Zároveň mestu pribudli i výdavky. Stúpli napríklad výdavky na mzdy v školstve, zároveň má mesto vyššie výdavky na energie. Polaček zdôraznil, že Košice z podielových daní na jednu osobu dostavajú menej peňazí než Bratislava či Prešov.

Riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop doplnil primátora tým, že krízové opatrenia sú zavádzané dlhodobo, hoci krízový režim sa oficiálne začal na začiatku decembra. Ide o opatrenia súvisiace s prevádzkou a službami, napríklad v oblasti odpadov, hromadnej dopravy v meste, ale aj úprave komunikácií.

Na magistráte napríklad neobsadzujú uvoľnené pracovné miesta. Čop tiež uviedol, že nevyriešenie situácie s nedostatkom prostriedkov by mohlo mať za následok zastavenie podpory kultúry, športu, prevádzky športových zariadení, ale aj zlučovanie tried v materských školách, obmedzenia v školských kluboch detí i činnosti umeleckých škôl.

Znamenať by to mohlo aj menej prostriedkov pre bytový podnik či obmedzenie služieb súvisiacich s odpadom.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček, ktorý bol na tlačovej besede tiež prítomný, uviedol, že chýbajúce peniaze nie sú chybou primátora, ale nesystémového fungovania štátu a siahania na prostriedky samospráv.

Dodal, že samosprávy už dlhodobo poukazovali na neudržateľnosť systému financovania samospráv. K tomu sa pridali pandémia koronavírusu i energetická kríza, ale aj opatrenia vlády.

Riešenie finančnej situácie vníma Rybníček aj v škrtoch vo výdavkoch, no zároveň považuje za potrebu udržať určitú úroveň služieb pre občanov, a na to je podľa neho potrebné i zvyšovanie daní a poplatkov. Zdôraznil, že schvaľovanie mestského rozpočtu je najvyššou kompetenciu mestského zastupiteľstva.

Je toho názoru, že ak košickí poslanci neschvália zvýšenie daní a poplatkov, bude mestu hroziť nielen provizórium, ale pravdepodobne i nútená správa. Zdôraznil, že nechce strašiť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinci priblížili najnovšie ruské straty vo vojne, hlásia aj zničenie ďalších 41 delostreleckých systémov

ukrajinci priblizili najnovsie ruske straty vo vojne hlasia aj znicenie dalsich 41 delostreleckych systemov

22.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 160 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 407 240, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, 35 obrnených bojových vozidiel pechoty, 41 delostreleckých systémov, päť raketometov a jedno lietadlo. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 523 tankov, 12 373 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 867 delostreleckých systémov, 997 raketometov a 339 lietadiel.

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie, publikovalo nepodložené informácie o údajných mučiarňach na Ukrajine

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie. Tvrdí to zakladateľ webu Hoaxy a podvody a bývalý prispievateľ profilu na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR David Púchovský.

Šírenie nepodložených informácií

Informoval, že veľvyslanectvo v stredu publikovalo ničím nepodloženú informáciu o údajných mučiarniach na Ukrajine. Zároveň upozornil, že ruská ambasáda informuje o organizácii Svetového festivalu mládeže v ruskom Soči v marci tohto roku. Na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na svete.

„Žiadne slovenské štátne inštitúcie doposiaľ na tieto statusy nereagovali. Podobné ticho nastalo aj po smrti opozičného lídra Alexeia Navaľnyjho," uviedol Púchovský.

Manipulácia a propaganda Ruska

Ten preňho platí do všetkých krajín schengenského priestoru do roku 2025 pre podozrenie zo špionáže a šírenia ruskej propagandy. Púchovský informuje, že Sviridov vo svojom článku uvádza niekoľko výrokov, ktoré sú priamym hybridným pôsobením Ruska.

„Nepodarilo sa zrušiť všetko ruské na Slovensku, slovenská mládež má naďalej blahovoľný vzťah k našej krajine," povedal hovorca ambasády v SR. Púchovský tvrdí, že ide o vykreslenie Ruska ako obete, ako niekoho cenzurovaného. Sviridov v článku uvádza, že „na Slovensku sa väčšina voličov vo voľbách v podstate vyslovila za normálne vzťahy s Ruskom". Puchovský oponuje a tvrdí, že ide o dezinformáciu.

„Takáto otázka nebola súčasťou volieb, ani neodráža názorový postoj voličov koaličných strán, ide o hrubú manipuláciu a propagandu, ktorá normalizuje súčasné konanie Ruska na Ukrajine," dodáva Púchovský.

Ruský novinár v článku taktiež píše, že v propagovaní festivalu sa angažuje bývalý politik Ján Čarnogurský, ktorý bol Sviridovým advokátom, a bývalý politický kandidát Tomáš Špaček, ktorý patril k najvirálnejším šíriteľom ruskej propagandy.


Počasie