• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Povinne poistené budú musieť byť aj niektoré elektrické kolobežky, zvýšiť sa majú aj pokuty a limity poistných plnení

Povinne poistené budú musieť byť aj niektoré elektrické kolobežky, zvýšiť sa majú aj pokuty a limity poistných plnení

Cieľom novely zákona je aj zabezpečiť účinnejšiu a efektívnejšiu ochranu poškodených v prípadoch, keď motorové vozidlo, ktorým vodič spôsobiť škodu, je poistené u poisťovateľa v konkurznom konaní alebo v likvidácii.

Od 23. decembra tohto roka by sa malo na Slovensku zaviesť povinné zmluvné poistenie (PZP) aj na elektrické kolobežky.

Legislatívny návrh rezort financií už predložil do pripomienkového konania. Je to reakcia na európske nariadenie.

Bude sa týkať kolobežiek a segwayov, ktorých rýchlosť je vyššia ako 25 kilometrov za hodinu, resp. s maximálnou rýchlosťou 14 kilometrov za hodinu a hmotnosťou nad 25 kilogramov.

Zvyšujúci sa počet kolízií s chodcami

Slovenská asociácia poisťovní už pred časom pre agentúru SITA uviedla, že do definovanej kategórie sa podľa ich informácie bude radiť minimum elektrických kolobežiek, pretože väčšina má konštrukčne obmedzenú rýchlosť do 25 kilometrov za hodinu.

Dôvod, pre ktorý sa pristúpilo k zavedeniu pravidiel pre náhradu škôd spôsobených kolobežkami, bol podľa asociácie poisťovní zvyšujúci sa počet kolízií s chodcami, často s fatálnymi dôsledkami. A tiež počet škôd, ktoré spôsobovali kolobežky, napríklad na stojacich autách.


„Vymáhanie škôd spôsobených kolobežkami preto dostáva európsky právny rámec a táto iniciatíva je všeobecne vítaná,“ myslí si poistná asociácia.


Novela zákona zároveň zvyšuje limity poistného plnenia. Je to najvyššia hranica poistného plnenia poisťovateľa pri jednej škodovej udalosti. Limit sa má zvýšiť zo súčasných 5,24 milióna eur na 6,45 milióna eur.

Novela zákona

Náklady bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených sa zvyšuje zo sumy 1,05 milióna eur na 1,3 milióna eur. Doposiaľ totiž boli rozdielne výšky poistného krytia v závislosti od členského štátu. Ide teda tiež o harmonizáciu v rámci EÚ.


Cieľom novely zákona je aj zabezpečiť účinnejšiu a efektívnejšiu ochranu poškodených v prípadoch, keď motorové vozidlo, ktorým vodič spôsobiť škodu, je poistené u poisťovateľa v konkurznom konaní alebo v likvidácii.


Zaviesť sa má aj povinnosť poisťovateľov zohľadňovať pri určovaní výšky poistného celkový škodový priebeh poistenia zodpovednosti na základe dokladu, ktorý bude jednotný pre všetky štáty EÚ.


Ak majiteľ motorového vozidla nebude mať poistenie, môže dostať pokutu. V súčasnosti sú pokuty stanovené v intervale od 16,60 eura do 3 319,40 eura. Predložený návrh zákona zvyšuje tento interval od 50 eur do 5 000 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.



Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023




Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie