• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Potravinári sa konečne dočkali, Sociálna poisťovňa zverejnila postup uplatnenia odvodovej úľavy

Potravinári sa konečne dočkali, Sociálna poisťovňa zverejnila postup uplatnenia odvodovej úľavy

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity

Potravinári sa konečne dočkali. Sociálna poisťovňa zverejnila informácie a formulár vyhlásenia na uplatnenie dočasnej odvodovej úľavy pre potravinárov. Dotknuté subjekty tak môžu začať využívať túto možnosť.

Poisťovňa vráti štátnu pomoc

Za august a september tohto roka zamestnávateľ-potravinár zaplatí poistné v plnej výške. Poisťovňa následne vysporiada za tieto mesiace poskytnutú štátnu pomoc formou tzv. vratiek automaticky, bez nutnosti podania žiadosti o vrátenie tohto poistného. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Za október tohto roka až január budúceho roka bude zamestnávateľ-potravinár, po schválení poskytnutia štátnej pomoci Sociálnou poisťovňou, platiť znížené poistné za príslušný kalendárny mesiac.

Upozorňuje na dodržanie lehôt

Sociálna poisťovňa tak umožní dotknutým subjektom uplatniť si odvodovú úľavu za celé obdobie jej trvania, teda od augusta tohto roka do januára budúceho roka. Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje na nevyhnutnosť dodržiavania lehôt stanovených na podávanie vyhlásení k poskytnutiu štátnej pomoci.


Zamestnávateľ-potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, predloží Sociálnej poisťovni elektronicky „Vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci“. Formulár vyhlásenia je zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne.

Elektronické vyhlásenie

Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne v určených lehotách. Sociálna poisťovňa upozorňuje dotknuté subjekty, že vyhlásenie za príslušný kalendárny mesiac je potrebné podať iba v stanovenej lehote, inak ho nebude možné akceptovať.


Sociálna poisťovňa zverejní, po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci, oznámenie o schválení, či neschválení štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie.


Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je, že zamestnávateľ-potravinár, predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

Štát odpustí časť odvodov

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne klesne odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.


Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ nebude platiť pol roka

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.


Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie