• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Poštou zo zahraničia odvolilo už takmer 30-tisíc voličov, stále to však nie je ani polovica zo zaregistrovaných

Poštou zo zahraničia odvolilo už takmer 30-tisíc voličov, stále to však nie je ani polovica zo zaregistrovaných

Aby bol hlasovací lístok započítaný, musí návratná obálka do podateľne ministerstva doraziť najneskôr 29.

19.9.2023 (SITA.sk) - Poštou zo zahraničia dosiaľ odvolilo viac ako 28-tisíc voličov. Ako informuje Ministerstvo vnútra (MV) SR, na voľbu poštou sa ich v stanovenej lehote celkovo zaregistrovalo temer 73-tisíc. Rezort tiež apeluje na elektorát, aby si nenechával odoslanie obálky s hlasovacím lístkom na poslednú chvíľu, keďže z niektorých vzdialenejších štátov sú i dlhšie doručovacie lehoty.

Daná lehota je stanovená legislatívne.

Viaceré spôsoby poslania

„Volič môže zaslať návratnú obálku zo zahraničia ľubovoľne – poštou aj kuriérskou službou. Môže ju zaslať aj zo Slovenska alebo ju osobne doručiť do podateľne MV SR na Drieňovej 22 v Bratislave do zákonného termínu. Poštovné uhrádza volič – odosielateľ," pripomína rezort vnútra a dodáva, že všetkým zaregistrovaným zasielalo materiály potrebné na hlasovanie doporučene.

„O ich opakované doručenie môže volič požiadať v prípade, že pôvodná zásielka sa ministerstvu vnútra vrátila ako nedoručená. O tejto skutočnosti je volič informovaný prostredníctvom emailovej notifikácie. Potrebné je prihlásiť sa do informačného systému pre voľbu poštou a tlačidlom kliknúť na Žiadosť o opakované zaslanie materiálov na hlasovanie. Zároveň môže volič zmeniť adresu na doručenie," informuje MV SR.

Webovú aplikáciu možno nájsť na odkaze https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/Volby/.

Hlasovací preukaz

Ministerstvo tiež pripomenulo, že voličstvo, ktoré má trvalý pobyt na Slovensku a obálku nestihne zaslať načas, prípadne ju ani neodošle, môže v deň volieb hlasovať na Slovensku, v obci, kde má trvalý pobyt. „Vo volebnej miestnosti mimo miesta trvalého pobytu možno hlasovať na základe hlasovacieho preukazu. Potrebné je predtým najprv zrušiť registráciu o voľbu poštou a následne požiadať obec o vydanie hlasovacieho preukazu," ozrejmuje MV SR.

Hlasovacie lístky pre voľbu poštou sú dostupné na stránke https://www.minv.sk/?nr23-hl. Volič si vytlačí hlasovací lístok politického subjektu, za ktorý chce hlasovať, v prípade, ak sú údaje na hlasovacom lístku na dvoch stranách, tak by ho mal vytlačiť, v rámci možností, obojstranne.

Dve obálky

„Volič dostáva dve obálky – obálku na hlasovanie a návratnú obálku. Každá návratná obálka musí obsahovať iba jednu hlasovaciu obálku. V prípade, že bude návratná obálka obsahovať viac hlasovacích obálok, budú všetky tieto obálky neplatné. Zalepené návratné obálky viacerých voličov môžu byť v ľubovoľnom počte zaslané v jednom balíku," vysvetľuje ministerstvo.

Ako ďalej informoval rezort vnútra, sčítavanie hlasov zo zahraničia zaistí v deň volieb 18 osobitných volebných komisií, tvorených nominantmi politických subjektov. „Podrobné informácie k voľbe poštou vrátane najčastejších otázok a odpovedí nájdete na https://www.minv.sk/?nr23-posta. V prípade, že volič nenájde riešenie v často kladených otázkach, môže kontaktovať MV SR na emailovej adrese: volbypostou@minv.sk," uzatvára ministerstvo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Huliak je za suverenitu Slovenska i zrušenie zonácie, pri financovaní samospráv sa chce inšpirovať českým modelom

huliak je za suverenitu slovenska i zrusenie zonacie pri financovani samosprav sa chce inspirovat ceskym modelom

23.9.2023 (SITA.sk) - Predseda politického zoskupenia Národná koalícia/Nezávislí kandidáti Rudolf Huliak, ktorý kandiduje v predčasných parlamentných voľbách zo 150. miesta kandidátnej listiny Slovenskej národnej strany (SNS), považuje za potrebné vyriešiť problém s nelegálnou migráciou. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA. Je toho názoru, že migrantov je potrebné vyhostiť a treba dôsledne chrániť hranice SR.

Ďalšou prvoradou vecou je zrušenie vplyvu mimovládok na správne konanie na Slovensku. Politické mimovládky a hlavne enviro-mimovládky treba zdaniť, preveriť a označiť ako zahraničných agentov," priblížil Huliak svoje priority a víziu pre Slovensko.

Zonácia by sa mala zrušiť

Kandidát na post poslanca Národnej rady SR tiež považuje za potrebné, aby sa národné parky prekvalifikovali na prírodné parky a zrušila sa zonácia. Medzi svoje priority radí aj zastavenie rozpredávania slovenskej pôdy, vody a lesov, je podľa neho nutné ústavne chrániť predaj slovenskej pôdy a lesov.

Poslednou vecou je zásadné riešenie populácie medveďa hnedého poľovným obhospodarovaním," uviedol v rozhovore.

V prvom rade treba naštartovať agrárno-lesnícku podstatu Slovenska, ktorá nám zabezpečí rozvoj poľnohospodárstva, drevovýroby, naštartovanie potravinovej sebestačnosti, zamestnanosť vidieka. V druhom rade treba pracovať na racionalizácii výdavkov verejnej správy," približuje svoje priority Huliak.

Ozdravenie verejných financií

Je tiež toho názoru, že je potrebné vytvoriť sociálne balíčky na pomoc stredným podnikateľom, a tiež živnostníkom. K tomu treba podľa Huliaka pridať aj naštartovanie podpory slovenského priemyslu, no poznamenáva, že spolu s tým musí prísť i ozdravenie verejných financií.

Treba zrevidovať systém prideľovania eurofondov pre kompletný hospodársky rozvoj a rozbeh slovenskej ekonomiky," dodáva. Huliak tiež pôsobí v samospráve, je starostom obce Očová. V danej oblasti považuje za potrebné, aby sa upravilo financovanie samospráv.

Peniaze k počtu obyvateľov

Som za český model – mestá a obce dostávajú peniaze k počtu obyvateľov a k potrebám obce a mesta. Berie sa do úvahy rozvoj infraštruktúry a poloha obce či mesta, aj región. Jednoducho povedané, všade sú tie potreby iné a toto by sa malo brať do úvahy," vysvetľuje. Za dôležité označil i zlepšenie prístupu samospráv k envirofondom a fondom na zaistenie rozvoja infraštruktúry.

„Malo by prísť ku kompletnému financovaniu preneseného výkonu štátnej správy. To znamená, nie len čiastkové úhrady. Aby sa nestávalo, že štát si niečo vymyslí, časť nákladov preplatí a časť si má obec nájsť sama," zdôraznil Huliak.

Suverenita Slovenska

Z hľadiska ukotvenia Slovenska v euroatlantických štruktúrach je Huliak za suverenitu Slovenska a prospešnosť noriem Európskej únie vzhľadom na Slovensko. V tejto oblasti je podľa neho potrebné mnohé prehodnotiť.

Sme za priamu demokraciu v rozhodovaní o vystúpení alebo zotrvaní v EÚ aj v NATO. V prípade, že by ľudia nechceli vystúpiť, musíme zachovať suverenitu EÚ legislatívy natoľko, aby EÚ legislatíva neškodila národným záujmom Slovenska," vraví predseda Národnej koalície/Nezávislých kandidátov.


Počasie