• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Poslankyňa Jaurová interpeluje ministerku kultúry pre presun peňazí určených na boj proti dezinformáciám

Poslankyňa Jaurová interpeluje ministerku kultúry pre presun peňazí určených na boj proti dezinformáciám

Ministerka kultúry zrušila grantovú výzvu zameranú na mediálnu výchovu a boj proti dezinformáciám a prostriedky presunula na opravu strechy Slovenskej filharmónie.

4.12.2023 (SITA.sk) - Poslankyňa hnutia Progresívne Slovensko (PS) Zora Jaurová interpeluje ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS) pre presun peňazí určených na boj proti dezinformáciám. Šéfka rezortu kultúry totiž zrušila grantovú výzvu zameranú na mediálnu výchovu a boj proti dezinformáciám.

Prostriedky presunula na opravu strechy Slovenskej filharmónie (časť peňazí má smerovať aj na prevádzku Univerzitnej Knižnice v Bratislave - pozn. SITA).

Interpelácia pre Šimkovičovú

„Je pochopiteľné, že osoba, ktorá sa pred nástupom do funkcie živila šírením dezinformácií, nemá záujem s nimi bojovať a zvyšovať mediálnu gramotnosť svojich potenciálnych poslucháčov,“ tvrdí Jaurová na sociálnej sieti. Podľa poslankyne je ale okolo krokov ministerky viacero nejasností a otázok, i preto jej adresovala interpeláciu.

„Výzva bola už dávno vyhodnotená odbornou komisiou, výsledky hodnotenia a zmluvy čakali len na ministerkin podpis už odo dňa, keď do úradu nastúpila. Pani ministerka čakala, (zrejme) dumala, nakoniec všetko zrušila a peniaze vraj dá na strechu Slovenskej filharmónie,“ uviedla Jaurová.

Na zrušenie zmluvy treba dôvod

Poslankyňa PS pripustila, že podľa zákona nejestvuje na dotáciu právny nárok a hodnotenie komisií schvaľuje štatutárny orgán. Podľa Jaurovej to však neznamená, že ministerstvo môže bez udania dôvodu zrušiť vyhlásenú a vyhodnotenú zmluvu.


„Naopak, musí mať na to veľmi dobrý a pádny dôvod, inak narúša elementárnu právnu istotu žiadateľov a spochybňuje zmysel a význam celého dotačného systému a vlastných politík. Ministerka sa, samozrejme, môže rozhodnúť nepodpísať zmluvy a niesť zodpovednosť za následky,“ uviedla Jaurová a poukázala na to, že zrušenie celej výzvy môže viesť k hromadnej žalobe zo strany dotknutých žiadateľov.


Podľa poslankyne argumentácia tým, že projekty by sa nestihli zrealizovať do konca roka, neobstojí.


„Projekty majú oprávnené náklady od dňa zaregistrovania žiadosti, teda niekedy od septembra tohto roku. A to, či ich stihnú realizovať sa žiadateľov nikto nepýtal, hoci by to malo byť najmä na ich posúdení – v najhoršom prípade by nepodpísali zmluvu,“ myslí si Jaurová.

Je potrebný súhlas ministerstva financií

Poslankyňa nepopiera, že filharmónia potrebuje opravu strechy. Dodala, že inštitúcia už na tento účel dostala finančné prostriedky a nepochybne sú potrebné i ďalšie.

„Akurát na to sa používajú financie z úplne inej kapitoly rozpočtu, ako je dotačný systém, a ministerka si síce môže natáčať úsmevné videá a la Modré z neba, ale na to, aby tieto peniaze mohla použiť na iný účel, potrebuje najprv súhlas Ministerstva financií (MF) SR a ich prekvalifikovanie na kapitálové výdavky. Či o to požiadala a či sa to stihne do konca roka, nevedno,“ tvrdí Jaurová.

Na ministerku má plno otázok

V interpelácii sa Šimkovičovej pýta, na základe akých podkladov rozhodla o zrušení výzvy, a či má ministerstvo kultúry k dispozícii právnu analýzu, ktorá hovorí, že môžu bez udania dôvodu zrušiť vyhlásenú a vyhodnotenú výzvu. Zároveň sa na ňu obracia s otázkou, prečo sa vyhodnoteniu výzvy a zmluve nevenovala už skôr, keďže boli pripravené už v čase Šimkovičovej nástupu do funkcie.


„Na základe čoho tvrdí MK SR, že projekty odporučené komisiou na podporu by sa „nestihli“ realizovať? Komunikovalo ministerstvo s potenciálnymi príjemcami? Disponuje MK SR rozhodnutím MF SR o presunutí finančných prostriedkov v rámci kapitoly MK SR z Dotačného systému do inej kapitoly rozpočtu a ich prekvalifikovaní na kapitálové výdavky?" vymenúva Jaurová otázky, s ktorými sa obrátila na šéfku rezortu kultúry.

„Netrpezlivo čakám na odpovede,“ uzavrela poslankyňa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie