• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Poslanci rokujú o situácii na Ukrajine, na začiatku hrala ukrajinská hymna (naživo)

Poslanci rokujú o situácii na Ukrajine, na začiatku hrala ukrajinská hymna (naživo)

Parlament má v piatok rokovať o prijatí uznesenia NR SR k Vyhláseniu Národnej rady SR k vojenskej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine.

25.2.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) otvoril mimoriadnu 59. schôdzu k situácii na Ukrajine. Prezentovalo sa 103 poslancov, takže plénum je uznášaniaschopné. V rokovacej sále je prítomný aj premiér Eduard Heger (OĽaNO) a ďalší členovia vlády.

Pred zákonodarcami práve vystupuje mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ukrajiny v Slovenskej republike Jurij Muška. Ešte pred jeho prejavom zaznela v pléne ukrajinská štátna hymna.

Parlament odsúdil vojenskú agresiu Ruska

Národná rada má v piatok rokovať o prijatí uznesenia NR SR k Vyhláseniu Národnej rady SR k vojenskej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine. Vo vyhlásení sa uvádza, že parlament čo najdôraznejšie odsudzuje nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine.

S vyhlásením prišli nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) a predsedovia vládnych poslaneckých klubov Michal Šipoš (OĽaNO), Peter Pčolinský (Sme rodina) a Anna Zemanová (SaS).

Riešiť sa bude aj prílev cudzincov

Poslanci sa tiež majú zaoberať vládnym návrhom zákona o niektorých opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorý má reagovať na možný prílev cudzincov na územie Slovenska.

Zákonom sa má vytvoriť právny rámec pre Vládu SR na vyhlásenie mimoriadnej situácie z dôvodu hromadného prílevu cudzincov na územie Slovenska, čím sa umožnia opatrenia hospodárskej mobilizácie a vyhlásenie poskytovania dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady Európskej únie. Členovia zákonodarného orgánu by sa mali vládnym návrhom zákona zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci majú v piatok rokovať aj po 19:00 až do prejdenia programu schôdze spojeného s následným hlasovaním.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie