• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Poslanci chcú zvýšiť počet hodín povinnej telesnej výchovy na ZŠ a SŠ, návrh prešiel do druhého čítania

Poslanci chcú zvýšiť počet hodín povinnej telesnej výchovy na ZŠ a SŠ, návrh prešiel do druhého čítania

Predkladatelia poukázali na to, že pre 30 percent detí predstavuje telesná výchova jediný fyzický pohyb, ďalších 40 percent sa športu a fyzickým aktivitám venuje len príležitostne.

Poslanci Národnej rady SR v utorok posunuli do druhého čítania návrh na zvýšenie počtu hodín povinnej telesnej a športovej výchovy na školách. Ak by návrh novely školského zákona prešiel, od septembra 2023 by žiaci základných škôl mali najmenej tri hodiny telesnej výchovy týždenne a stredoškoláci dve.

Ide o minimálny povinný počet hodín, ktorý by školy mohli aj zvýšiť. Výnimku by mali mať základné školy, ktoré majú menej než päť tried. Je u nich totiž vyššia šanca, že nemajú telocvičňu. Vyplýva to z návrhu novely školského zákona, ktorú do parlamentu predložila skupina poslancov bývalej koalície.

Úloha telesnej a športovej výchovy

Návrh má zacieľ naplniť Rezolúciu Európskeho Parlamentu z roku 2007, ktorá vyzvala všetky členské štáty Európskej únie k povinnému zavedeniu telesnej a športovej výchovy na základných i stredných školách, pričom na tento premet by mali byť vyčlenené minimálne tri hodiny týždenne.

Návrh tiež napĺňa cieľ Koncepcie športu 2022 – 2026, ktorú minulý rok schválila vláda. Koncepcia deklarovala skvalitnenie telesnej výchovy, pričom sa mal zvýšiť rozsah pohybu žiakov, a tiež by sa mal navyšovať čas, ktorý žiaci trávia na hodinách telocviku tak, aby sa dosiahla jedna hodina pohybu denne.


„Úlohou telesnej a športovej výchovy je prispievať k upevňovaniu fyzického a duševného zdravia, brannej zdatnosti a pohybovej výkonnosti, prispievať k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu, rozvíjať pohybovú gramotnosť a osobnosť ako celok po stránke kognitívnej, emocionálnej, sociálnej a morálnej,“ uvádza sa v návrhu.

Absencia školskej športovej infraštruktúry

Predkladatelia poukázali na to, že pre 30 percent detí predstavuje telesná výchova jediný fyzický pohyb, ďalších 40 percent sa športu a fyzickým aktivitám venuje len príležitostne. Argumentujú napríklad aj stanoviskom rezortu zdravotníctva, ktoré podporilo navýšenie časovej dotácie na daný predmet, poukazujúc pri tom na zdravotné riziká nedostatku pohybovej aktivity.

Navrhovatelia tiež uviedli, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR dosiaľ nepristúpilo k navýšeniu časovej dotácie predmetu telesnej a športovej výchovy. Ako častý argument nenavýšenia dotácie je často uvádzaná absencia školskej športovej infraštruktúry, podľa ktorej približne 40 percent škôl nedisponuje telocvičnou.


Podľa predkladateľov je ale štatistika skreslená školami s malým počtom žiakov a situácia je pozitívnejšia. Prístup k telocvični by podľa nich malo mať 85 percent žiakov na základných školách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie