• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Poskytovatelia sociálnych služieb budú od budúcej vlády žiadať radikálnejšie zvýšenie miezd pre svojich pracovníkov

Poskytovatelia sociálnych služieb budú od budúcej vlády žiadať radikálnejšie zvýšenie miezd pre svojich pracovníkov

Mzdy zamestnancov sociálnych služieb by sa mali zvýšiť až o 50 %, myslí si predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR.

14.6.2023 (SITA.sk) - Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR bude od novej vlády, ktorá vzíde zo septembrových parlamentných volieb, požadovať radikálnejšie dofinancovanie celého systému sociálnych služieb a dlhodobej starostlivosti. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová.

Zvýšenie štátnych príspevkov do konca júna

Mzdy personálu u všetkých poskytovateľov by sa mali podľa nej zvýšiť po prvom roku a pol vládnutia na tri etapy celkovo o 50 %. Asociácia bude zároveň žiadať, aby sa štátny príspevok, ktorý je predvojom a po reforme financovania sociálnych služieb by mal byť finančným príspevkom v odkázanosti, odvíjal od priemernej mzdy, a nie od minimálnej mzdy.

Šéfka asociácie zároveň avizuje, že vláda by mala do konca júna schváliť ďalšie zvýšenie štátnych príspevkov na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb. Štátne príspevky pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb by sa tak mali po rozhodnutí vlády zvýšiť o 10 percent od 1. januára budúceho roka.

Nariadením vlády by mali podľa Ghannanovej stúpnuť príspevky nielen na základe koeficientu zvýšenia minimálnej mzdy, ale ešte o ďalších 10 percent.

Zvýšenie príspevkov stále nie je dostatočné

Kabinet Ľudovíta Ódora v pondelok schválil zvýšenie štátnych príspevkov na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb a v zariadeniach krízovej intervencie na druhý a tretí štvrťrok tohto roka o sedem percent. Zvýšené príspevky by mali pomôcť pokryť nárast prevádzkových nákladov na poskytovanú sociálnu službu a zmierniť tým aj premietanie takto zvýšených nákladov do platieb požadovaných od klientov. Zvýšenie príspevkov na poskytovanie sociálnej služby si vyžiada 7,2 milióna eur.

„Sme vďační akémukoľvek zvýšeniu a oceňujeme to. Napriek tomu, že nateraz dostatočné nie je," tvrdí Ghannamová.

Kabinet podľa nej schválil zvýšenie príspevkov na základe požiadavky samotnej Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR. Z verejných zdrojov sa tak pre neverejných poskytovateľov dorovnáva 17-percentné zvýšenie miezd pre pracovníkov v sociálnych službách, keďže u samosprávnych poskytovateľov sa tak stalo z verejných samosprávnych zdrojov na základe dohody bývalej vlády s odbormi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie