• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Porovnanie výsledkov testovania žiakov PISA 2022 je pre Slovensko nelichotivé, podľa Druckera ide o národnú tragédiu (video)

Porovnanie výsledkov testovania žiakov PISA 2022 je pre Slovensko nelichotivé, podľa Druckera ide o národnú tragédiu (video)

„Je to naša národná tragédia,“ skonštatoval minister. Za dôvod označil zanedbávanie financovania školstva, zároveň ale vyzdvihol načatú kurikulárnu reformu.

Porovnanie výsledkov medzinárodného testovanie PISA 2022 je podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) je pre Slovensko nelichotivé, slovenskí žiaci sa zhoršili vo všetkých troch sledovaných oblastiach.

Ide o čitateľskú, matematickú a prírodovednú gramotnosť. Drucker to uviedol na tlačovej besede venovanej téme výsledkov testovania slovenských 15-ročných žiakov, v medzinárodnej štúdii OECD PISA 2022.

Podľa Druckera bolo zaznamenané zhoršenie vo všetkých štátoch OECD, čo pripisuje na vrub i pandémii koronavírusu. Výsledky testovania 15-ročných slovenských žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti označil minister Drucker za tragické.

Nemajú ani len základné čitateľské zručnosti

Uviedol, že v rámci tejto oblasti sa viac ako 30 percent testovaných slovenských žiakov nachádza v rizikovej skupine, to znamená, že nemajú ani len základné čitateľské zrunočnosti. Doplnil, že je to výrazné zhoršenie oproti predošlému testovaniu PISA. Za tento problém si podľa Druckera môže Slovensko samo, a nik iný.


„Je to naša národná tragédia,“ skonštatoval minister. Za dôvod označil zanedbávanie financovania školstva, zároveň ale vyzdvihol načatú kurikulárnu reformu.


Apeloval tiež na politickú verejnosť, aby nezahlcovali verejnú diskusiu o vzdelávaní zástupnými, prípadne nepodstatnými témami, ako sú kultúrno-etické vojny či sexuálne výchovy. Zároveň uviedol, že na pláne sú viaceré projekty, ktoré prechádzajú všetkými úrovňami školstva.


Vedúca oddelenia hodnotenia a monitorovania vzdelávania NIVAM Ivana Pichaničová doplnila, že na testovaní sa zúčastnilo vyše 5 800 žiakov vo veku 15 rokov z 292 škôl.


Išlo o základné školy, študentstvo stredných odborných učilíšť i gymnázií, ako štvorročných, tak aj osemročných. Zdôraznila tiež, že v matematickej gramotnosti zaznamenalo Slovensko ešte väčší prepad ako v prípade čitateľskej gramotnosti, a to o 22 bodov.

Najväčší prepad spomedzi všetkých testovaných štátov

Poznamenala, že zrejme ide o najväčší prepad spomedzi všetkých testovaných štátov. V oblasti prírodovednej gramotnosti slovenské žiactvo skôr stagnovalo.


Nepriaznivý výsledok podľa Pichaničovej vyplýva z toho, že na Slovensku sa zväčšuje skupina žiakov, ktorí sa nachádzajú v rizikovej skupine, a ktorí teda nenapĺňajú ani základné očakávania, ktoré testovanie PISA má v oblasti čitateľskej a matematickej gramotnosti.


Zároveň sa zmenšuje počet slovenských žiakov v kategórii najlepších. Slovensko podľa nej dosiahlo výsledky porovnateľné s výsledkami Malty či Srbska, v oblasti čitateľskej gramotnosti čitateľskej gramotnosti sú na tom slovenskí žiaci podobne ako v Spojených štátoch amerických alebo Izraeli.

Žiaci zo znevýhodneného prostredia majú omnoho menšie šance

Česká republika podľa Pichaničovej dlhodobo dosahuje lepšie výsledky, a dodala, že ani teraz nezaznamenali v jednotlivých oblastiach také výrazné poklesy ako Slovensko.

Pichaničová podotkla, že so žiakmi robili i dotazníky. Vyplynulo z nich, že keď vyučujúci, ktorí žiactvo vedú k rozmýšľaniu nad postupmi, nie len mechanicky učia, vedú deti k hľadaniu riešení a nie jednoduchých riešení, tak žiaci majú lepšie výsledky.


„Toto je, povedala by som, cesta, ktorou by sme sa mali uberať v rozvíjaní tej gramotnosti, či už matematickej, alebo čitateľskej,“ myslí si Pichaničová.

Pri zverejnení výsledkov testovania tiež bolo na Slovensko poukázané ako na štát, kde má socio-ekonomické zázemie žiaka najväčší vplyv na výsledky. To znamená, že žiaci zo znevýhodneného prostredia majú omnoho menšie šance na kariérne posuny. Pichaničová to označila za alarmujúce a v tomto smere vníma veľký priestor na zlepšenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie