• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Poprední slovenskí spoločenskí vedci zhodnotili rok Matovičovej vlády, vidia viacero nedostatkov

Poprední slovenskí spoločenskí vedci zhodnotili rok Matovičovej vlády, vidia viacero nedostatkov

Kľúčovým nedostatkom je nedodržiavanie elementárnych pravidiel efektívneho vládnutia.

21.3.2021 (Webnoviny.sk) - Vo fungovaní vládnej koalície sa prejavilo mnoho negatívnych tendencií, ktoré ovplyvnili spôsob vládnutia. Kľúčovým nedostatkom je nedodržiavanie elementárnych pravidiel efektívneho vládnutia, riadenie formou mikromanažmentu či chaotická komunikácia. V tlačovej správe o tom informovala bývala premiérka Iveta Radičová.

Spoločenskí vedci Soňa Szomolányi, Iveta Radičová, Zora Bútorová, Grigorij Mesežnikov a Martin Bútora pripravili spoločné vyhlásenie k prvému výročiu vlády Igora Matoviča (OĽaNO).

Nejednoznačné rozhodnutia

Ako ďalej priblížili, výsledkom je zdĺhavé prijímanie rozhodnutí, navyše polovičatých a nejednoznačných. Zápas s pandémiou podľa nich kabinet Igora Matoviča nezvládol.

Doplnili, že Slovensko sa tak v januári a februári 2021 stalo krajinou s najvyšším počtom úmrtí a hospitalizovaných osôb na počet obyvateľov.

V doterajšom vládnutí vidia sociológovia a politológovia aj ďalšie nedostatky, ku ktorým patrí najmä oslabená komunikácia nielen vo vnútri vlády a vládnej koalície, ale aj v rámci parlamentu a smerom k verejnosti.

Ďalším nedostatkom je podľa nich obchádzanie participatívnych princípov pri predkladaní legislatívnych zmien.

Nedostatky v spravovaní štátu

Ako nedostatky tiež uviedli ministerský štýl fungovania vládnej koalície, takzvaný rezortizmus, teda plnenie úloh príslušného odvetvia bez dostatočného vzájomného prepojenia.

Ďalej úsilie o centralizáciu štátnej moci či absencia systematického prísunu spoľahlivých údajov o dôležitých procesov, osobitne o vývoji pandémie.

„Uvedené nedostatky v spravovaní štátu, kombinované so zdĺhavou koaličnou krízou v čase, keď denne zomierajú desiatky ľudí na ochorenie COVID-19, majú za následok nebývalú stratu dôvery obyvateľov k vláde, obzvlášť k jej premiérovi,“ uviedli v spoločnom komentári politológovia.

Jednou zo základných podmienok pre zvládnutie pandémie je podľa nich práve dôvera medzi občanmi a vedením štátu, ako aj autorita a dôveryhodnosť lídra.

Rok v znamení pandémie

Doplnili tiež, že prvoradou úlohou vládnej koalície je vyriešiť politickú krízu, ponúknuť stabilnú vládu s väčšinovou podporou v parlamente, obnoviť dôveru občanov k jej kompetentnosti a riešiť ich problémy.

„Napriek kríze vládnutia existujú v našej spoločnosti poistky proti odklonu od režimu liberálnej demokracie,“ pripomenuli.

Sú medzi nimi napríklad prezidentka, autonómne súdnictvo, prokuratúra, polícia, funkčné samosprávy na lokálnej a regionálnej úrovni, či nezávislé médiá.

V spoločnom komentári zároveň uviedli, že prvý rok vlády zásadným spôsobom poznamenala pandémia.

Posun v očiste štátu od mafie

Priniesol podľa nich aj viaceré pozitívne výsledky. Spomenuli napríklad to, že polícia, prokuratúra a súdnictvo majú rozviazané ruky a vďaka tomu sa dosiahol významný posun v očistení štátu od mafiánskych praktík.

Doplnili, že k pozitívam patrí aj spôsob výmeny vedenia generálnej či špeciálnej prokuratúry, nové zloženie Súdnej rady či rozbehnutie reformy súdnictva.

Doplnili, že je potrebné vyzdvihnúť presadenie jednoznačnej euroatlantickej orientácie Slovenska a schválenie bezpečnostnej a obrannej stratégie štátu.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala pred rokom, 21. marca 2020, novú vládu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie