• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad

Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad

Úrady čelili výzvam, aby nepúšťali sirény, pretože by mohli vyvolať zbytočnú traumu tisíckam ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou.

10.4.2022 (Webnoviny.sk) - Niektoré poľské mestá si v nedeľu ráno pripomenuli výročie havárie vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku v roku 2010 rozozvučaním sirén.

Urobili tak aj napriek rozsiahlym protestom, že ich zvuk by mohol vyvolať zbytočnú traumu tisíckam ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou.

Sirény zazneli skoro ráno

Sirény, ktoré mali pridať na význame a pietnom charaktere smutného výročia, sa rozozvučali o 6:41, presne v tom istom čase, keď lietadlo s prezidentom Lechom Kaczyńskim, jeho manželkou a ďalšími 94 osobami havaroval.

Vo Varšave a ďalších mestách naprieč krajinou predstavitelia pokladali vence a kvety na pamätníky obetiam tragédie.

V centre hlavného mesta si obete pripomenul líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński, brat-dvojča zosnulého prezidenta, a ďalší predstavitelia strany, ktorú spoluzaložil.

Utečencom poslali textové správy

V súvislosti so spustením sirén úrady poslali varovné textové správy na mobily utečencov z Ukrajiny aj vydali verejné varovania, že sirény nebudú znamenať hrozbu.

Mnohí Poliaci však podľa agentúry AP sirény považovali za zlý nápad. „Toto je systém pre varovanie a poplach, nie pre oslavy. Nepotrebujeme sirény, aby sme si pripomenuli, uctili obete havárie,“ vyjadril sa napríklad vyslúžený hasič Adam Glogowski.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie