• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Poľskí poslanci schválili kontroverzný zákon o ruskom vplyve, podľa kritikov je namierený proti Tuskovi

Poľskí poslanci schválili kontroverzný zákon o ruskom vplyve, podľa kritikov je namierený proti Tuskovi

Zákon predložili už v máji, po jeho kritike však poľský prezident navrhol zmeny.

28.7.2023 (SITA.sk) - Poľskí poslanci v piatok schválili zmenený, ale kontroverzný zákon o ruskom vplyve, o ktorom sa predpokladá, že je namierený proti opozícii a kritizovali ho USA aj Európska únia. Zákon navrhla v máji poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa kritikov je namierený najmä proti lídrovi opozície a bývalému premiérovi Donaldovi Tuskovi pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na jeseň. Po kritike zákona poľský prezident Andrzej Duda navrhol jeho naliehavé zmeny, aby ho zmiernil.

Platná je predošlá verzia

Dolná komora poľského parlamentu zmenený zákon schválila pomerom hlasov 235 ku 214 a odmietla tak veto pozmeneného zákona zo strany Senátu. Zákon môže nadobudnúť platnosť po podpise prezidentom.

Na základe zmeneného zákona sa má vytvoriť komisia na preskúmanie, či politici v rokoch 2007 až 2022 neprijali rozhodnutia na základe ruského vplyvu, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť Poľska. Duda uviedol, že je to potrebné pre transparentnosť a pre prevenciu ruského vplyvu na stabilitu Poľska v budúcnosti. V platnosti je teraz predošlá reštriktívnejšia verzia zákona, ale členov komisie ešte nevybrali.

Zákon porušuje ústavu

Podľa kritikov je hlavným terčom zákona Tusk. Strana PiS ho obviňuje z toho, že v rokoch 2007 až 2014 bol na poste premiéra príliš priateľský voči Rusku a jeho prezidentovi Vladimirovi Putinovi a uzavrel dohody o dodávkach plynu, ktoré boli priaznivé pre Moskvu.

Kritici zároveň tvrdia, že zákon porušuje ústavu krajiny a mohol by zabrániť oponentom vlády pôsobiť vo verejných funkciách. Dodatky k zákonu, ktoré navrhol prezident Duda, umožňujú odvolať sa proti rozhodnutiu komisie na súde.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie