• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Politický marazmus bude trvať podľa politológa do volieb, pri spájaní ide o strany na jedno použitie

Politický marazmus bude trvať podľa politológa do volieb, pri spájaní ide o strany na jedno použitie

Je však toho názoru, že by malo ísť v prvom rade o spájanie hodnôt, až potom o spájanie politických kádrov.

17.6.2023 (SITA.sk) - Spájanie demokratických politických subjektov je nielen potrebné, je priam nevyhnutné, myslí si politológ Alexander Onufrák z Katedry politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Politický marazmus

„Pretože, pokiaľ pôjde prioritne o „spájanie kádrov“, tak mám značné obavy, že politický marazmus, ktorý trvá na Slovensku už pár mesiacov, bude trvať aj po septembrových parlamentných voľbách. Spájanie len preto, aby som zvýšil vlastné šance na zvolenie do národného parlamentu je totižto príliš málo," uviedol Onufrák pre agentúru SITA.

Stav slovenského straníctva podľa Onufráka dlhodobo nie je dobrý, a to najmä na pravej strane politického spektra. Namiesto toho, aby sa pracovalo na dvoch či troch rokmi overených politických projektoch, sa pred každými voľbami objavujú „nové" politické subjekty, ktoré však často stoja na ruinách starších, navyše neraz aj s pôvodnými kádrami.

Prechody zo strany do strany

Onufrák podotkol, že často pritom ide o takzvané „strany na jedno použitie. „Prechod zo strany do strany sa akosi stáva zaužívanou a spoločnosťou akceptovanou „normou“. Pritom si nemyslím, žeby Slovensko nevedelo fungovať aj bez týchto fluktuantov," poukazuje politológ na ďalší fenomén slovenskej straníckej scény.

Spojenie strany bývalého premiéra Eduarda Hegera Demokrati a subjektu Jablko europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej je podľa politológa dlhodobo neudržateľné.

Očakáva, že ku konfliktu medzi nimi dôjde už pri prvom vážnejšom hlasovaní či rozhodovaní, najmä v hodnotových, morálnych či kultúrno-etických otázkach ako sú napríklad homosexuálne partnerstvá, eutanázia či vzťah medzi cirkvou a štátom.

Súdržnosť budúcej koalície

„Zároveň treba povedať, že tu musíme vnímať nie len súdržnosť v rámci konkrétneho politického subjektu, ale aj súdržnosť budúcej vládnej koalície. Dôraz je potrebné klásť i na možnosti budúcej koaličnej spolupráce. Pri takýchto „personálnych zlepencoch“, ktorí sú hodnotovo, ideologicky, morálne i kultúrno-eticky nastavení úplne odlišne, s najvyššou pravdepodobnosťou dôjde, že jednotliví členovia budú mať rozdielne postoje a ich správanie a následne i hlasovanie bude nekontrolovateľné," predpokladá Onufrák.

Politológ skonštatoval, že úsilím nejedného politického predstaviteľa nie je hľadanie tých najlepších možných riešení, ale presadenie jediného, a to svojho vlastného riešenia. To by nás ale podľa Onufráka dostalo tam, kde sme teraz.

„Len pre doplnenie uvádzam, že aktuálne je viac ako jedna tretina poslancov NR SR nezaradená v žiadnom poslaneckom klube. Dospieť v takomto prostredí k nejakému konsenzu je potom takmer nemožné" uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie