• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Politická kríza v Taliansku je zažehnaná, senát vyslovil dôveru Conteho vláde

Politická kríza v Taliansku je zažehnaná, senát vyslovil dôveru Conteho vláde

Po tom, ako niekdajší predseda vlády Matteo Renzi so svojou stranou vystúpil z koalície, stála talianska vláda na pokraji konca.

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Taliansky premiér Giuseppe Conte počas súčasnej politickej krízy na Apeninskom polostrove zažehnal stratu moci. Po tom, ako niekdajší predseda vlády Matteo Renzi pred niekoľkými dňami so svojou stranou vystúpil z koalície, stála talianska vláda na pokraji konca. Senát však napokon Conteho kabinetu vyslovil dôveru.

Tesné hlasovanie sa skončilo výsledkom 156:140, pričom 16 zákonodarcov sa zdržalo. Contemu sa však nepodarilo získať absolútnu väčšinu, na ktorú bolo potrebných 161 hlasov.

Renzi aj so stranou vystúpili z vlády

Renzi minulý týždeň stiahol svojich ministrov z talianskej vlády, pretože sa mu nepáči, akým spôsobom Conte narába s prostriedkami EÚ určenými na obnovu štátu v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

„Taliansko premárňuje svoju najväčšiu príležitosť od Marshallovho plánu,“ vyhlásil Renzi a Conteho obvinil z toho, že sa viac zaoberá rozdeľovaním vládnych postov.

Conte chce ďalej bojovať proti pandémii

Ak by Conte nezískal potrebnú podporu, musel by rezignovať. Po hlasovaní skonštatoval, že má v úmysle pokračovať v boji proti pandémii a hospodárskej recesii.

Zároveň chce podporovať očkovaciu kampaň proti ochoreniu COVID-19. „Taliansko už nesmie stratiť ani minútu,“ uviedol Conte na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Viac k téme: COVID-19, koronakríza, Pandémia, talianska vláda

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie