• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Polícia a únia nevidiacich zorganizovali na Deň bielej palice preventívnu akciu. Ako v nej dopadli vodiči?

Polícia a únia nevidiacich zorganizovali na Deň bielej palice preventívnu akciu. Ako v nej dopadli vodiči?

Októbrový dátum si organizátori nevyberali náhodne, pretože 15. októbra si ľudia so zrakovým postihnutím pripomínajú Svetový deň bielej palice.

Zvyšovať bezpečnosť chodcov s bielou palicou v premávke bolo cieľom 14. ročníka dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice, ktorú spoločne s Prezídiom Policajného zboru zorganizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Situáciu mapovali na 42 priechodoch v 38 mestách.

Celkovo zaznamenali 5 823 vozidiel, z toho 4 804 vodičov figurantovi s bielou palicou na priechode zastavilo a 1 019 nie, čo je 17,5 percenta nedisciplinovaných vodičov.

„Oproti minulému roku ide o mierne zlepšenie, pretože v roku 2022 nedalo prednosť nevidiacim 19,1 percenta vodičov,“ uviedla koordinátorka Dňa bielej palice Ivana Frčová.

Jeden priechod v Nitre je najhorší

Najlepšie výsledky dosiahol Žilinský kraj, v ktorom napočítali najnižší počet bezohľadných vodičov, len 11,8 percenta.

Tento kraj má prvenstvo aj v rámci miest s najnižším počtom nerešpektujúcich vodičov. Z celkového počtu 135 vodičov nevidiacemu nezastavili v Námestove iba dvaja.

Naopak, Košický kraj si pripisuje negatívne prvenstvo, pretože až 219 vodičov nevidiaceho odignorovalo, čo je 28,6 percenta.

Najhorším priechodom sa stal priechod v Nitre na Dolnočermánskej ulici, kde signál nevidiaceho nerešpektovalo až 106 vodičov.

Vodiči nie sú vždy ohľaduplní

Októbrový dátum si organizátori nevyberali náhodne, pretože 15. októbra si ľudia so zrakovým postihnutím pripomínajú Svetový deň bielej palice.

Upozorňuje na dôležitosť tejto pomôcky v ich životoch. Svoj záujem prejsť cez priechod nevidiaci signalizuje zodvihnutím palice na niekoľko sekúnd nad vozovku.


Správne by mal vodič zareagovať tým, že pred priechodom zastaví a nechá nevidiaceho prejsť. Ako potvrdzujú čísla aktuálneho ročníka, nie vždy sú vodiči voči ľuďom so zrakovým postihnutím ohľaduplní.


Dnes ich však boli hliadky dopravnej polície a informátori únie na chyby len upozornili a za správnu reakciu pochválili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie