• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Pokiaľ opakovane prevárate vodu na čaj či kávu, robíte veľkú chybu

Pokiaľ opakovane prevárate vodu na čaj či kávu, robíte veľkú chybu

Voda je veľmi dôležitá pre naše zdravie a náš život. Bez vody sa nedokáže zaobísť žiadny človek, zviera ani rastlina.

Náš organizmus sa skladá z 80% z tekutiny. Väčšina z nás sa nad hydratáciou a pitím upravenej vody príliš nezamýšľa. To je ale veľká chyba, pretože by sme nad tým mali viac premýšľať. Najdostupnejšia je voda z kohútika. Práve tu by ste ale nemali piť bez domácej úpravy.

V dnešnej dobe sa voda z kohútika veľmi upravuje chemikáliami. Z tohto dôvodu by ste mali mať doma filtrovací systém, tyčinku aktívneho uhlia na filtrovanie vody alebo by ste mali nechať vodu aspoň odstáť.

Tým sa z nej vyparí chlór. Ako postupovať, keď používate vodu na prípravu jedla, kávy alebo čaju?

Čo sa s vodou deje pri varení?

Veľa ľudí prevaruje v kanvici vodu hneď niekoľkokrát. Pri varení dochádza k procesu odparovania. Okrem toho sa ale tiež zdvojnásobí množstvo nečistôt, ktoré voda obsahuje. Môže ísť o častice soli, bahna alebo chemikálií. Pri varení sa tiež objavia škodlivé mikróby a baktérie. Tým, že vodu prevaríte niekoľkokrát, ich množstvo neznížite.

Prečo by ste nemali nikdy variť vodu niekoľkokrát?

V prvom rade bude voda chutiť inak a nedosiahnete požadovanú chuť nápoja alebo pokrmu, ktorý pripravujete. Navyše sa pri každom varení naruší zloženie a z kvapaliny sa odparí kyslík. S opakovaným varením sa tiež bude zvyšovať koncentrácia nečistôt. A nakoniec sa vytvoria aj chlórdioxíny. Chlór totiž pri prevarení nezmizne. Naopak sa bude jeho koncentrácia zvyšovať.

Zistite, ako správne variť vodu

Podľa odborníkov by ste mali pred každou prípravou čaju alebo kávy používať iba čerstvú vodu. Nepridávajte ani nemiešajte čerstvú vodu so zvyškami už prevarenej vody. Pred varom by ste mali nechať vodu usadiť, aby sa vyparila aspoň časť chlóru. Nakoniec vodu jednoducho prevarte a vypite. S týmto postupom získate najlepšiu vodu, ktorá bude slúžiť vášmu zdraviu.
Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie