• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Pojednávanie v kauze Mýtnik pokračuje, podľa Brhela je posudok policajného znalca v rozpore s realitou

Pojednávanie v kauze Mýtnik pokračuje, podľa Brhela je posudok policajného znalca v rozpore s realitou

V júli vypovedal znalec v oblasti elektrotechniky Jiří Jelínek z Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline, ktorý vypracoval niekoľko sto-stranový znalecký posudok.

12.9.2023 (SITA.sk) - Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze Mýtnik v utorok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pokračuje vypočúvaním znalcov.

Pred súd sa postavil znalec z oblasti výpočtová technika Pavel Paholík zo Znaleckého ústavu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (ZÚ STU), ktorý posudzoval informačné systémy dodané firmou Allexis, ich cenu a ďalšie parametre.

Špecifické softwarové produkty

Podľa neho bola všeobecná hodnota dodaných diel ešte vyššia, ako boli fakturované vrátane dodatkov a dosiahla podľa jeho výpočtov viac ako 60,6 mil. eur. Suma ním stanovená bola vyššia o približne 483-tisíc eur ako cena, za ktorú boli produkty obstarané. Podľa Paholíka išlo o vysoko špecifické softwarové produkty.

Znalec ZÚ STU popísal, že so žiadosťou o vypracovanie znaleckého posudku ich ústav oslovila advokátska kancelária Michala Mandzáka zastupujúca obžalovaných Jozefa Brhela mladšieho aj staršieho.

„Zadávateľ predložil podklady, ktoré mal k dispozícii, súdny spis a iné podklady od klientov. Po tomto úkone boli tieto podklady rozdelené do pracovného tímu,“ popísal Paholík s tým, že po vypočutí znalca Jelínka v júli dostal aj ďalšie podklady, ale žiadna z týchto listín „nezakladala potrebu meniť závery znaleckého posudku“.

Stostranový znalecký posudok

V júli už vypovedal znalec v oblasti elektrotechniky Jiří Jelínek z Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline, ktorý vypracoval niekoľko sto-stranový znalecký posudok ešte v roku 2021. Pri všetkých systémoch dodaných štátu firmou Allexis vypočítal tento znalec veľké finančné rozdiely.

Podľa Jelínka malo byť fakturovaných, namiesto celkových 53 mil. eur firmou Allexis za všetky dodané systémy bez dodatkov k zmluvám, len niečo viac ako 8 mil. eur.

Nákladová metóda, ktorú znalec použil sa podľa neho používa pri hodnotení informačných systémov, ktoré nie sú bežne dostupné na trhu.

Úspešný projekt znamená politický proces

Ako pred pojednávaním uviedol obžalovaný podnikateľ Jozef Brhel mladší, posudok policajného znalca Jelínka je v rozpore s realitou, o čom majú aj dôkazy. „Napríklad znalec tvrdí, že obdoba systému e-Kasa v Čechách, ktorá sa volá EET, mala stáť rovnako ako na Slovensku, a teda 2,2 mil. eur,“ konkretizoval obžalovaný s tým, že v skutočnosti tento systém stál v Čechách 61 mil. eur.

„Podľa znalcov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) e-Kasa spolu s VRPokladňou stála 21 mil. eur, čiže presne toľko, za čo ju SR zakúpila,“ doplnil Jozef Brhel ml. s tým, že úspešný projekt na Slovensku znamená politický proces. Znalec Jelínek sa podľa obžalovaného nezaoberal ani samotnou prípravou tvorby diela a tiež neskúmal kvalitu diela.

Výpovede ďalších svedkov

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok, bývalý prezident Finančnej správy (FS)František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS – jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“, podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Kauza Mýtnik

Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhela aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda. Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti alebo o zločin prijímania úplatku.

Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári tohto roku je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef BrhelMiroslav VýbohMichal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nástupkyňa Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií či ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie