• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

Poistka v zákone má zabezpečiť, aby sa rast dôchodkov pre úpravu systému valorizácie nespomalil

Poistka v zákone má zabezpečiť, aby sa rast dôchodkov pre úpravu systému valorizácie nespomalil

Predĺžením obdobia, za ktoré sa inflácia zohľadňuje pri výpočte valorizácie, zo šiestich na deväť mesiacov by mali dôchodky rásť pomalšie v každom roku obdobia 2024 až 2026.

Rast dôchodkov sa pre úpravu systému valorizácie 1. januára 2024 podľa strany Hlas-SD určite nespomalí. Zabezpečiť to má poistka v zákone.

Výhodnejšia alternatíva

„Do zákona vložíme prechodné ustanovenie, na základe ktorého sa k 1. januáru 2024 dôchodky zvýšia podľa výhodnejšej alternatívy. Teda buď sa použije šesťmesačné, alebo deväťmesačné obdobie dôchodcovskej inflácie,” uviedol v tlačovej správe podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš.

Vo všeobecnosti je podľa Tomáša dlhšie obdobie pre stanovenie valorizácie dôchodkov presnejšie a pružnejšie a na tomto systéme je zhoda aj s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. „Situácia seniorov by vyzerala inak, keby parlament schválil návrh Hlasu na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov od 1. júla tohto roka. Bývalá vládna koalícia ho však nepodporila,” uzatvára Tomáš.

Klesajúca inflácia a valorizácia

Predĺžením obdobia, za ktoré sa inflácia zohľadňuje pri výpočte valorizácie, zo šiestich na deväť mesiacov by mali dôchodky rásť pomalšie v každom roku obdobia 2024 až 2026.

Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Dôvodom je, že v čase klesajúcej inflácie je priemerná inflácia za prvých deväť mesiacov roka nižšia ako za prvých šesť mesiacov roka.


Dôchodca s mediánovým starobným dôchodkom vo výške 518 eur mesačne by tak mal v budúcom roku príjmy nižšie približne o päť eur v porovnaní so situáciou bez legislatívnej zmeny. Tento pokles by do roku 2026 stúpol na 8 eur mesačne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie