• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Podvody cez správy či online bazáre podľa odborníkov výrazne stúpajú, v online bankingu vzrástli až šesťnásobne

Podvody cez správy či online bazáre podľa odborníkov výrazne stúpajú, v online bankingu vzrástli až šesťnásobne

Spotrebiteľ by nikdy nemal dávať vzdialený prístup do svojho počítača alebo mobilu. Ďalej je dôležité používať bezpečný softvér, aktualizovaný operačný systém a aplikácie.

V posledných rokoch sa podvody cez emaily, SMS alebo online bazáre stali skutočnou hrozbou, s ktorou sa stretol už skoro každý. Tento nelichotivý trend potvrdzujú aj štatistiky, podľa ktorých sa ich počet zdvojnásobil.

Ako povedal vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, za posledné tri roky sa ročný objem podvodov s platobnými kartami zdvojnásobil a objem podvodov v online bankingu vlani vzrástol medziročne šesťnásobne.

Kryptomeny či doručenia zásielok

Kým priemerná výška úspešnej podvodnej transakcie vo VÚB uskutočnená s platobnou kartou v roku 2021 bola 368 eur, vlani to bolo už 514 eur. V online bankingu bola výška úspešnej podvodnej transakcie pred dvomi rokmi 1 053 eur a vlani 2 360 eur.

Aj spoločnosť Eset zaznamenala stovky tisíc phishingových emailov a nechala zablokovať tisícky falošných webstránok. Najviac, až 20 %, ich bolo s finančnou tematikou, 15 % s témou kryptomien a 9 % s témou doručenia zásielky.


Aj napriek pokročilým systémom a neustálom monitoringu podvodných aktivít, sa nepodarí zachytiť a zablokovať úplne všetky.


„I keď 80% podvodných transakcií v online bankingu a 60 % s platobnými kartami je neúspešných vďaka opatreniam banky, aj tak tá najväčšia obozretnosť ostáva na samotnom klientovi. Ak sa totiž rozhodne dobrovoľne odovzdať svoje osobné údaje, môže prísť už navždy o svoje finančné prostriedky na úkor podvodníkov,“ dodáva Adamkovič.

Tipy na prevenciu

Odborníci zo Združenia pre bankové karty, VÚB banky a spoločnosti Eset sformulovali niekoľko tipov na prevenciu pred podvodmi.

Spotrebiteľ by nikdy nemal dávať vzdialený prístup do svojho počítača alebo mobilu. Ďalej je dôležité používať bezpečný softvér, aktualizovaný operačný systém a aplikácie. Aplikácie by sme zároveň mali inštalovať z oficiálnych obchodov a stránok. Používať by sme mali unikátne a silné heslá, biometriu a dvojfaktorovú autentifikáciu.


Potrebné je vždy si čítať autorizačné SMS, ktoré prichádzajú z banky. Odborníci ďalej radia, aby klient neotváral internetové linky od neznámych osôb. Banka vždy vie klientove číslo karty, ako aj ostatné údaje, preto nikdy nemá dôvod sa na tieto informácie pýtať. Pri akomkoľvek podozrení by sme mali kontaktovať banku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie