• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Podstupujú slovenskí muži estetické zákroky? Prieskum odhalil zaujímavé fakty

Podstupujú slovenskí muži estetické zákroky? Prieskum odhalil zaujímavé fakty

Výsledky prieskumu IPSOS tiež odhalili, že 71 % opýtaných mužov verí, že spokojnosť s ich telom má vplyv na ich vzťahy.

November je nielen symbolom osvety mužského zdravia, ale aj pripomenutím dôležitosti mentálneho zdravia a sebavedomia mužov.

Centrálnou témou tohto mesiaca je, ako sa muži cítia vo svojom tele a ako to ovplyvňuje ich celkovú pohodu.

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Ipsos, realizovaného pre spoločnosť MB Clinic, až dve tretiny slovenských mužov verí, že ich vzhľad má priamy dopad na kvalitu ich života. Toto zistenie odhaľuje úzku súvislosť medzi fyzickým vzhľadom a duševným zdravím.

Čo sa skrýva za nespokojnosťou so svojim vzhľadom?

Silvia Juhaszová, psychologička, poukazuje na to, že za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom sa môžu skrývať rôzne psychologické faktory: „Niekedy za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom a výzorom sú rôzne psychologické faktory, kedy je potrebná psychologická pomoc- napr. pochybnosti o sebe, znížená sebadôvera, znížená sebahodnota, nedostatok sebalásky a sebaúcty, nedostatočné sebapoznanie, vnútorná neistota, úzkostné stavy, šikana kvôli telesnému vzhľadu,“ vysvetľuje odborníčka.

Slovákov trápia najmä tieto 3 veci

IPSOS zistil, že najväčšie obavy súvisia s veľkým bruchom, vypadávaním vlasov a plešatením. Asi 60% mužov si myslím, že estetický zákrok by im mohol pomôcť zlepšiť kvalitu života a zvýšiť sebavedomie. Martin Boháč, plastický chirurg z MB Clinic, hovorí, že ročne podstúpia rôzne estetické zákroky tisíce Slovákov, vrátane operácií očných viečok, nosa, vyplnenie vrások, či tvarovania tela. Zároveň potvrdzuje, že úpravy často vedú k okamžitému zvýšeniu sebavedomia u mužov.

Estetické zákroky môžu mať aj zdravotné výhody. „Príkladom je vybočenie nosovej prepážky a jej korekcia pri operácii nosa, obmedzenie videnia a perimetra pri nadmernom kožnom previse na mihalniciach, či operácia prsníkov, odborne gynekomastia, teda zväčšená prsná žľaza u mužov. Jedno percento mužov trpí karcinómom prsníka a aj tým, že žľazu odstránime, redukujeme riziko vzniku rakoviny,“ spresňuje zdravotné aspekty zákrokov Martin Boháč. Zdôrazňuje tiež, že starostlivosť o vzhľad by nemala byť vnímaná len ako módny trend, ale ako súčasť celkovej spokojnosti mužov.

Výsledky prieskumu IPSOS tiež odhalili, že 71 % opýtaných mužov verí, že spokojnosť s ich telom má vplyv na ich vzťahy. Viac ako 80 % si myslím, že muži by sa mali viac starať o svoj vzhľad, a takmer polovica z nich je nespokojná s tvarom a veľkosťou svojho brucha. Najžiadanejšie zákroky zahŕňajú operácie brucha, liposukciu a transplantáciu vlasov.

Tento prieskum poukazuje na dôležitú súvislosť medzi fyzickým vzhľadom a duševným zdravím a na to, ako muži vnímajú svoje telo. Nie sú to teda len ženy, ktorých trápi ich vzhľad.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie