• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Počet dôchodcov na Slovensku medziročne vzrástol, významnejší pokles však nastal pri invalidných penziách

Počet dôchodcov na Slovensku medziročne vzrástol, významnejší pokles však nastal pri invalidných penziách

Počet vyplácaných dôchodkov, ktorých môže penzista dostávať aj viacero súčasne, v piatom mesiaci tohto roka medziročne stúpol o 13,2 tisíca na 1 milión 708,4 tisíca.

19.6.2022 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu mája tohto roka 1 milión 402,7 tisíca dôchodcov na Slovensku. Oproti koncu mája minulého roka ide o nárast o 7,3 tisíca penzistov.

Počet vyplácaných dôchodkov, ktorých môže penzista dostávať aj viacero súčasne, v piatom mesiaci tohto roka medziročne vzrástol o 13,2 tisíca na 1 milión 708,4 tisíca.

Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.

Počet vyplácaných starobných dôchodkov sa ku koncu mája tohto roka medziročne mierne zvýšil. Sociálna poisťovňa vykázala na konci minulého mesiaca 1 milión 92,4 tisíca starobných penzií, čo bolo v porovnaní s májom vlaňajška o 10,9 tisíca viac. Počet predčasných starobných dôchodkov medziročne klesol o 62 osôb na 11,9 tisíca.

Významnejší pokles nastal pri invalidných penziách. Poisťovňa vyplácala ku koncu minulého mesiaca 224,7 tisíca invalidných dôchodkov, čo bolo o 4,6 tisíca menej ako v máji minulého roka.

Koľko ostane z dôchodku seniorom, ktorí čelia exekučným zrážkam? Zmenu pocítia od augusta

Sociálna poisťovňa bude od júla tohto roka väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyšší dôchodok. Spôsobí to zvýšenie minima, ktoré musí penzistovi po vykonaní zrážok zostať a ktoré predstavuje 100 percent životného minima.

Do 30. júna tohto roka je základná výška pre dôchodcu ako povinného 100 percent životného minima, teda 218,06 eura mesačne.


Po zvýšení životného minima to bude 234,42 eura mesačne. Penzisti to prvýkrát pozitívne pocítia v augustovom výplatnom termíne dôchodku. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Prednostná a neprednostná pohľadávka

Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, Sociálna poisťovňa musí poberateľovi dôchodku ponechať 234,42 eura. Pri neprednostnej pohľadávke však musí dôchodcovi zostať 140 percent životného minima, teda po novom 328,18 eura.


Ak dôchodca, ktorý čelí exekúcii, okrem toho poskytuje aj výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 percent životného minima na jednu vyživovanú osobu. Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, je to suma 117,21 eura mesačne.

Znamená to, že mu z dôchodku po zrážke prednostnej pohľadávky musí zostať spolu 351,63 eura. V prípade, že dôchodca čelí exekúcii z neprednostnej pohľadávky a zároveň poskytuje výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 percent zo 140 percent sumy životného minima na jednu vyživovanú osobu, teda o 164,09 eura. Po zrážke neprednostnej pohľadávky tak musí poberateľovi dôchodku zostať 492,27 eura.

O zrážke z dôchodkovej dávky rozhodne exekútor

Zvýšenie životného minima od 1. júla tak môže mať za následok aj ukončenie vykonávania exekučných zrážok z dôchodku. Ide o situáciu, keď je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať.

Neznamená to však, že exekúcia zanikla. Exekúcia naďalej existuje, len sa z nej nevykonávajú zrážky z dôchodku. O samotnej exekúcii a vykonávaní zrážok z dôchodkovej dávky nerozhoduje Sociálna poisťovňa, ale príslušný exekútor.


Po zmene životného minima od 1. júla tohto roka vykoná Sociálna poisťovňa zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v auguste tohto roka. Dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré za júl tohto roka zrazí navyše. O zmene výšky exekučnej zrážky bude Sociálna poisťovňa dôchodcov písomne informovať.

Nároky poistencov na na priznanie dôchodku

Zvýšenie životného minima ovplyvní aj nároky poistencov na priznanie predčasného starobného dôchodku. Suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec žiada o jeho priznanie, totiž musí presiahnuť 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

V prípade, že si poistenec sporil v druhom pilieri, tak vyšší ako 1,2-násobok životného minima musí byť súčet predčasného starobného dôchodku z prvého piliera a predčasného starobného dôchodku z druhého piliera.


Od 1. júla tohto roka nárok na predčasný starobný dôchodok vznikne od sumy 281,40 eura mesačne, do konca júna tohto roka ide o sumu 261,70 eura. Ak bude vypočítaná výška predčasného starobného dôchodku nižšia ako táto hranica, nárok na tento druh dôchodku poistencovi nevznikne.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie