• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Počasie na dnes: Na Slovensku očakávame ochladenie, prinesie aj sneženie a na horách bude veterno

Počasie na dnes: Na Slovensku očakávame ochladenie, prinesie aj sneženie a na horách bude veterno

Najvyššia denná teplota dosiahne 2 až 7 °C, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami okolo 0 °C.

30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Za studeným frontom prúdi do našej oblasti od severozápadu studený morský vzduch. Súčasne sa nad Alpami osamostatní tlaková výš. Ako informuje na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav, na území Slovenska bude v sobotu prevažne malá, na severe a východe spočiatku zväčšená oblačnosť a miestami aj snehové prehánky.

Poľadovica a ochladenie

V nižších polohách do 300 m aj dážď alebo dážď so snehom. Ráno očakávame ojedinele poľadovicu a ochladenie. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo -7 °C.

Čakáme prevažne severozápadný vietor 3 až 9 m/s (15 až 30 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). Popoludní bude vietor slabnúť. Predpokladané množstvo zrážok: do 1 mm/ v severnej polovici územia do 3 mm/ do 3 cm snehu.

Vydali výstrahu pred vetrom

Meteorológovia vydali na sobotné dopoludnie pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banskú Bystricu a Brezno výstrahu prvého stupňa pred vetrom na horách. Vietor môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 20 - 24 m/s (70 - 85 km/h) a krátkodobo v nárazoch aj okolo 30 m/s (110 km/h).

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


Správa o zjazdnosti ciest na území SR

30.11.2019

Slovenská správa ciest informuje:

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký, miestami mokrý.


Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký, miestami mokrý. Na ceste II/578 a cestách III. triedy v obvode Kremnica sa tvorí poľadovica. Miestami čerstvý alebo kašovitý sneh do hr. 1-2 cm sa nachádza na cestách I/66 Podspády - Tatranská Javorina, II/537 Podbanské - Tatranská Polianka, II/538 Tatranská Štrba - Štrbské Pleso a II/584 Pavčina Lehota - Jasná.


Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Na HP Podspády a Huty je miestami vozovka pokrytá kašovitým alebo čerstvým snehom hr. 1-2 cm.

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

Pre vozidlá nad 10 m dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený HP Príslop (cesta I/78), HP Šútovce (cesta III/1774) a HP Veľké Pole (cesta II/512).

Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.11.2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 12 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.počasieHorská záchranná služba

Výstrahy ku dňu 30. 11. 2019 hzs.sk

Vysoké Tatry

V polohách nad 1000 m n. m. sú turistické chodníky pokryté vrstvou snehu a ľadu - Pozor, šmýka sa! Vo vyšších polohách (nad 2000 m n. m.) je od 15 do 70 cm snehu.

Na turistickom chodníku (červená značka) zo Štrbského plesa smerom na Jamské pleso je poškodený drevený mostík cez Biely Váh. Platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 16:00 sa začína stmievať !!!

Nízke Tatry

V polohách nad 1600 m n. m. sú turistické chodníky pokryté vrstvou snehu a ľadu - Pozor, šmýka sa! V najvyšších polohách je do 15 cm snehu.

Upozornenie: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná a rovnako aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné.

Západné Tatry

V polohách nad 1600 m n. m. sú turistické chodníky pokryté vrstvou snehu a ľadu - Pozor, šmýka sa! V najvyšších polohách je do 15 cm snehu.

Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra

Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je ťažko prechodný z dôvodu popadaných stromov. Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Na túry odporúčame vhodnú vibramovú obuv a turistické paličky.

Veľká Fatra

Upozorňujeme turistov, že po výdatných dažďoch sú chodníky premočené a blatisté, preto zvýšte opatrnosť. Na túru je treba dobre sa obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať. Ferrata Dve veže je otvorená, ale pre mokro a blato nebezpečne šmykľavá, preto zvýšte opatrnosť.

Lučanská Malá Fatra

Upozorňujeme turistov, že po výdatných dažďoch sú chodníky premočené a blatisté, preto zvýšte opatrnosť. Na túru je treba dobre sa obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať. Ferrata HZS na Martinské hole je otvorená, ale pre mokro a blato nebezpečne šmykľavá, preto zvýšte opatrnosť.

Slovenský raj

Vysoký stav vody a silný prúd v roklinách poškodil na niektorých miestach drevené rebríky. Prechod roklinami je technicky náročný a miestami nebezpečný !!!! Po intenzívnych dažďoch sú turistické chodníky mokré, blatisté a šmykľavé. Prechod dolinou Bieleho potoka nedoporučujeme z hľadiska bezpečnosti turistov nakoľko bola časť drevených rebríkov vplyvom povodne poškodená. Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá.

Stredné Beskydy

Hranica sneženia je od výšky 700 m n.m. V oblasti Babej hory a Pilska dbajte na opatrnosť a orientáciu. Pozor, stmieva sa už o 16tej hodine.

Kysuce - Oščadnica

Všetky značené TZCH v Javorníkoch, Kysuckej vrchovine, Moravsko-sliezskych Beskydoch a Kysuckých Beskydoch sú otvorené a schodné bez obmedzení. Zvýšte opatrnosť v úsekoch kde prebieha ťažba dreva. Upozornenie (!): Smerom od vrcholovej lanovky Marguška na Dedovku (cca 200 m pod Marguškou) sa nachádza elektrický ohradník, ktorý križuje zelený TZCH. Napriek jeho označeniu upozorňujeme najmä cyklistov, aby zvýšili opatrnosť pri prechádzaní daného úseku!!!

Kremnica - Skalka

Upozorňujeme turistov, že po výdatných dažďoch sú chodníky premočené a blatisté, preto zvýšte opatrnosť. Na túru je treba dobre sa obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať. Ferrata na Skalke je otvorená, ale pre mokro a blato nebezpečne šmykľavá, preto zvýšte opatrnosť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie