• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Platy mužov a žien za rovnakú prácu sa stále výrazne líšia, rozdiely môžu byť aj v stovkách eur

Platy mužov a žien za rovnakú prácu sa stále výrazne líšia, rozdiely môžu byť aj v stovkách eur

Čím bohatšia krajina, tým výraznejší rozdiel.

23.1.2021 (Webnoviny.sk) - Podľa štúdie Európskej konfederácie odborových zväzov (EOK) sú ženy v Európe, ktoré vykonávajú práce vyžadujúce identické zručnosti ako práce mužov, stále platené podstatne menej.

Hlavná odborová organizácia, ktorá zastrešuje 45 miliónov členov v 38 európskych štátoch, porovnávala mzdy vo dvoch krajinách západnej a východnej časti kontinentu - v Nemecku a Rumunsku, pričom do úvahy brala ženy pracujúce v sektore výroby domácich spotrebičov a mužov v automobilovej výrobe. Skúmala pritom niekoľko kritérií vrátane zručností, fyzickej námahy, zodpovednosti, veku a typu úväzkov.

EOK zistila, že v Nemecku ženy v sektore "bielej techniky" zarábajú o 865 eur v hrubom menej ako muži vyrábajúci automobily pri práci vyžadujúcej podobné zručnosti. V Rumunsku, kde sú mzdy výrazne nižšie, bol rozdiel medzi ženami a mužmi priemerne vo výške 244 eur v čistom.

Odborová organizácia vlani odhadla, že ženy si pri súčasnom tempe zmien budú musieť na rovnaké odmeňovanie ako v prípade mužov počkať až do 22. storočia, konkrétne 84 rokov.

Desiatkam tisíc pracovníkov v stavebníctve hrozí strata zamestnania, varuje Kováčik

Aby sa Rómom pomohlo vymaniť z vylúčenia, je potrebné vynaložiť ďalšie investície na bývanie a zamestnanie

Ako si nájsť novú či lepšiu prácu? S týmto uspejete na trhu aj v čase pandémie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie