• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Pirošíková: Výhody pre kajúcnika z kauzy Dobytkár by ESĽP vyhodnotil ako neprimerané

Pirošíková: Výhody pre kajúcnika z kauzy Dobytkár by ESĽP vyhodnotil ako neprimerané

Bývalá zástupkyňa Slovenskej republiky pred ESĽP Marica Pirošíková.

Prokurátor sa so zastavením trestného stíhania kajúcnika Mareka Kodadu z kauzy Dobytkár uponáhľal. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) by takýto benefit určite vyhodnotil ako neprimeraný, nakoľko orgány činné v trestnom konaní (OČTK) dôsledne a komplexne nepreverili všetky podozrenia o kajúcnikovej potenciálnej trestnej činnosti.

Myslí si to bývalá zástupkyňa Slovenskej republiky pred ESĽP Marica Pirošíková.

Kritizuje selektívny prístup OČTK, kedy sa kajúcnik síce k jednej trestnej činnosti priznáva, no inú odhaľovať nepomáha. Posilňujú sa tak argumenty o zištnosti výpovede kajúcnika v jeho hlavnej kauze. Chyba prokurátora by bola o to závažnejšia, keby kajúcnik zamlčiaval rozsiahlejšiu organizovanú trestnú činnosť, než ku ktorej sa sám priznáva. Vtedy trestný poriadok zastaviť trestné stíhanie obvineného nedovoľuje.

Predražený tender

Kajúcnik Marek Kodada je kľúčovým svedkom o údajnej korupčnej trestnej činnosti na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Vypovedá o úplatkoch z obdobia tretej vlády Roberta Fica, ktoré mal v taškách od vína nosiť finančníkovi Martinovi Kvietikovi. Vďaka jeho výpovedi skončil pred súdom aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör.


Kajúcnik Kodada bol v časoch Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) významným štátnym úradníkom na agrorezorte. Bývalá ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová sa o ňom verejne vyjadrila ako o Mečiarovom človeku, ktorý delí peniaze.


Tieň podozrenia na Kodadu vrhol ešte v roku 2008 predražený a netransparentný tender na harmonizáciu informačných systémov medzi ministerstvom a PPA za 30 miliónov eur, pre ktorý sa zo svojej funkcie musela exministerka Kramplová porúčať.

Práve v tom čase Kodadu odfotil denník Nový Čas v penzióne agropodnikateľa Stanislava Becíka – neskoršieho ministra a poradcu premiéra Roberta Fica – s Kramplovej predchodcom Miroslavom Jureňom a šéfom sekcie informatiky na ministerstve Pavlom Kopačkom. Informačný systém mala dodať spoločnosť Columbex, za ktorou stáli vplyvní podnikatelia Alexej Beljajev, Michal Lazar a Peter Lukeš.


Už bývalý premiér Vladimír Mečiar vyzýval v minulosti prokuratúru, aby predražený tender a konanie úradníkov vyšetrovala.


„Provízie neviem vyvrátiť ani potvrdiť, ale môžem vyhlásiť, že suma miliarda a sedemdesiat miliónov vrátane DPH je silno, silno nadsadená. Hodnota celej zákazky je výrazne nižšia,“ povedal Mečiar s tým, že podozrivý tender odmietla exministerka Kramplová zastaviť.

Prokuratúra mlčí

Špeciálna prokuratúra o toxickom tendri na informačný systém PPA z čias HZDS mlčí. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová neprezradila, či sa prokurátor Rastislav Hruška kajúcnika Kodadu na túto kauzu pýtal. Neodpovedala ani na otázku, kedy a do akej miery pomohol v tejto veci kajúcnik odhaliť potenciálnu trestnú činnosť.

Nie je ani známe, či sa prokurátor zaujímal o predmet rozhovoru spolupracujúceho obvineného s vtedajším šéfom odboru informatiky. Paradoxe tak vyznieva konštatácia prokurátora Hrušku v uznesení o podmienečnom zastavení trestného stíhania, podľa ktorého nezistil na kajúcnikovi žiadne negatívne javy.


Odborníci takýto prístup OČTK kritizujú. Hovoria o selektívnej spravodlivosti. Prízvukujú, že kajúcnik by mal aj vzhľadom na svoje postavenie vypovedať o všetkej trestnej činnosti, ktorá mu je známa.


„ESĽP by si určite takúto situáciu všimol a vyhodnotil by ju ako neprimeranú výhodu pre tzv. spolupracujúceho obvineného, ktorá vyvoláva pochybnosti o spravodlivosti konania proti obvinenému,“ skonštatovala pre portál NášVidiek bývalá zástupkyňa Slovenska pred ESĽP Marica Pirošíková.


Za príklad dáva rozhodnutie ESĽP vo veci Erika Adamča z júna tohto roka. Ten zistil, že slovenské súdy nevenovali žiadnu jasnú individuálnu pozornosť rozsahu a výhodám, ktoré boli poskytnuté spolupracujúcim svedkom.


„ESĽP tiež poznamenal, že sa nezdá, že by slovenské právo obsahovalo ustanovenia týkajúce sa udeľovania imunity a že takéto dohody boli uzavreté mimo súdnej kontroly,“ dopĺňa Pirošíková.

Dôsledne preveriť

Na dôslednom a obozretnom preverení kajúcnika sa s Pirošíkovou zhoduje aj sudca krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.


„Kajúcnik nie je obyčajný svedok. Je to páchateľ trestnej činnosti a vypovedá voči ostatným, preto aj jeho výpoveď musí byť hodnotená inak ako bežného svedka,“ uviedol Šamko v relácii Teraz Takto denníka Plus1Deň. Odmietol glorifikáciu kajúcnikov ako aj podsúvanie, že kajúcnici musia vždy hovoriť pravdu.


Kajúcnika považuje len za jeden z dôkazov, ktorý by mal byť riadne preverený. Poukázal aj nato, že často dostávajú benefity kajúcnici, ktorí objasňujú menej závažnú trestnú činnosť, než sami spáchali.


Právna expertka Pirošíková hovorí, že v Čechách o upustení od potrestania nerozhoduje prokurátor, ale súd. Ten zisťuje, či podal spolupracujúci obvinený v prípravnom konaní a v konaní pred súdom úplnú a pravdivú výpoveď o skutočnostiach, ktoré sú spôsobilé významne prispieť k objasneniu zločinu spáchaného členmi organizovanej skupiny, v spojení s takouto skupinou alebo v jej prospech.

„Na rozdiel od situácii u nás upustenie od potrestania nie je možné, ak je trestný čin spáchaný spolupracujúcim obvineným závažnejší ako zločin, k objasneniu ktorého prispel,“ dodáva Pirošíková.

O čom je Dobytkár?

Ide o dotačnú korupčnú kauzu z prostredia PPA. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor ÚŠP hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.


Obžalobe čelia nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie