• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Penta sa zbavila mäsokombinátu Mecom. Firma sa stala obeťou viacerých káuz

Penta sa zbavila mäsokombinátu Mecom. Firma sa stala obeťou viacerých káuz

Spoločnosť Mecom Group sa popri svojej podnikateľskej činnosti stala aj predmetom vyšetrovania, súdnych konaní a obtrela sa o ňu aj aplikácia Threema kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera.

Investičná skupina Penta predala svoj dlhodobo stratový mäsokombinát Mecom americkej korporácii Smithfield Foods. Vlastnila ho viac ako desať rokov. Transakcia prebehla medzi Američanmi a mäsiarskym holdingom Carnibona, ktorý združuje okrem slovenských aj maďarské aktíva Penty.

Predajom humenského mäsokombinátu sa tak zavŕšil obchod, ktorý spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák označil za historicky najväčší omyl finančníkov.

„Penta sa dohodla na predaji spoločnosti Mecom Group, ktorá združuje mäsospracujúce podniky na Slovensku a v Maďarsku, vrátane najväčšieho slovenského mäsokombinátu v Humennom,“ uviedla hovorkyňa Penty Lenka Vargová.

Dodala, že mäsospracujúci priemysel nepatrí ku kľúčovým biznisom skupiny a preto sa cez medzinárodný tender rozhodla nájsť strategického investora. Výšku transakcie nekonkretizovala. Budú ju však musieť ešte schváliť protimonopolné úrady na Slovensku a v Maďarsku.

Krachy a straty

Penta mala pôvodne v spracovaní mäsa veľkolepé plány. Humenský mäsokombinát kúpila od tamojšieho podnikateľa Jána Molnára v roku 2008 za rekordných 75 miliónov eur. Rok predtým nadobudla levickú mäsiarsku firmu PM Zbrojníky, ktorú však obratom zatvorila.


Ostali po nej len sklady. V roku 2017 zatvorila aj mäsokombinát Schneider v českej Plzni. Mäsiarske portfólio Penty sa tak zúžilo na slovenské prevádzky v Humennom a Lučenci a na maďarské v Szolnoku a Békéscabe. Tie sú aktuálne predmetom spomínaného predaja Američanom.

Spoločnosť Mecom Group vykázala podľa údajov Finstatu za posledných desať rokov len dvakrát mierny zisk. V roku 2015 to bolo 77-tisíc eur a v roku 2019 zhruba 222-tisíc eur. Najvyššiu stratu vo výške 53 miliónov eur vygenerovala v roku 2012, pričom jej tržby sa v tom čase pohybovali okolo 75 miliónov eur.


Tržby za rok 2019 jej medziročne narástli o 8 % na 143,5 milióna eur. Za minulý rok dosiahli 138 miliónov eur.


„Straty boli vyvolané len odpisom nehmotných aktív skupiny. Spoločnosť Mecom Group za celé svoje obdobie nikdy nevykázala stratu z prevádzkovej činnosti,“ vysvetlila pre portál Webnoviny.sk hovorkyňa Penty.

Záhadná pohľadávka

Spoločnosť Mecom Group sa popri svojej podnikateľskej činnosti stala aj predmetom vyšetrovania, súdnych konaní a obtrela sa o ňu aj aplikácia Threema kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera.

Do sporu sa Penta dostala s bývalým príslušníkom SIS Pavlom Forischom, ktorý si vymáhal od spoločnosti Mecom Group pohľadávku 3,75 milióna eur plus úroky. Vzniknúť mala tak, že spoločnosť zastavila distribúciu svojich výrobkov cez ukrajinskú firmu Mecom Ukrajina a predávať začal sám.


Ukrajinská firma zmenila majiteľa a uplatnila si škodu. Ako konateľ spoločnosti Mecom Ukrajina mal podľa medializovaných informácií vystupovať práve Forisch.

Kočnerova Threema

V kauze Mecom sa rozpútalo viacero trestných oznámení a súdnych rozhodnutí. Súdy zamietli viaceré návrhy na vyhlásenie konkurzu mäsokombinátu Mecom Group. Investičná skupina hovorila v tom čase o vydieraní zo strany bývalých „siskárov“. Návrh na konkurz Mecomu hodnotila ako nátlak vyplatiť fiktívnu pohľadávku.


„Spoločnosť Mecom Ukrajina nedisponuje žiadnou pohľadávkou, ktorá by jej bola priznaná súdom alebo akýmkoľvek iným správnym orgánom a namiesto riadnej žaloby na súde sa týmto spôsobom pokúša zastrašovať a vydierať našu spoločnosť,“ uviedol v minulosti v tom čase hovorca Penty Gabriel Tóth.


V kauze Mecom bol advokátom finančníkov terajší špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Odsúdený podnikateľ Kočner vo svojej šifrovanej aplikácii Threema písal o jeho dohode so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom. Angažovanie Lipšica vo svoj prospech investičná skupina priznala.

Trestné oznámenia

Mäsokombinátu Mecom sa venoval aj zavraždený novinár Ján Kuciak. V auguste 2017 písal, že firmu na podnet bývalého „siskára“ Forischa rieši polícia. Dôvodom malo byť falšovanie dokumentov a podozrenie z prečinu marenia konkurzného alebo vyrovnacieho konania.


V tom istom roku podal Forisch na Úrad špeciálnej prokuratúry trestné oznámenie vo veci poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Predmetom bola dotácia 214-tisíc eur poskytnutá firme Poľnohospodárskou platobnou agentúrou.


Podpísať ju mal vtedajší výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, ktorý je aktuálne obvinený v kauze Dobytkár.

Bez vplyvu na transakciu

Prokuratúra dostala aj Forischovo podanie, v ktorom Pentu obvinil z vyťahovania si 30 miliónov eur z Mecomu cez predaj majetkových práv v podobe receptúr na mäsové výrobky. V podaní uvádza, že súd síce prikázal tieto zdroje Mecomu vrátiť, no ten svoj právny nárok postúpil na prepojenú spoločnosť Carnibona.


Penta všetky konania voči Mecomu opätovne odmietla. „Všetky návrhy, ktoré spoločnosť Mecom Ukrajina podávala, boli postupne zamietané a my ich považujeme za bezpredmetné a šikanózne. Takže táto otázka nemala žiadny vplyv na transakciu predaja spoločnosti Mecom Group,“ zdôraznila pre Webnoviny.sk hovorkyňa Penty.


Či tieň minulosti nového investora nevyrušuje, nie je známe. Spoločnosť Smithfield Foods do uzávierky na položené otázky neodpovedala. Tú od roku 2013 plne ovláda čínska skupina WH Group, ktorá ju kúpila za 4,7 miliardy dolárov.


Penta sa dohodla na predaji mäsokombinátu Mecom, kupuje ho jeden z lídrov na trhuZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie