• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Pellegrini vyzval Lengvarského, aby sa postavil Matovičovi. Inak má odstúpiť z funkcie (video)

Pellegrini vyzval Lengvarského, aby sa postavil Matovičovi. Inak má odstúpiť z funkcie (video)

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Opozičná strana Hlas-SD vyzvala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa vzdal svojej pozície v prípade, že sa nepostaví voči snahe ministra financií Igora Matoviča o ušetrenie finančných prostriedkov na platbách zdravotným poisťovniam.

Matovič podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR otvorený list s návrhom takéhoto rozpočtového opatrenia. Malo by ísť o 235 miliónov eur.

Poisťovne dostanú menej peňazí

Lengvarský požiadavke Matoviča podľa Pellegriniho vyhovel a informoval poisťovne, že za posledný kvartál roka 2021 dostanú o 65 percent peňazí menej, ako mali dostať.


Pellegrini preto vyzval ministra zdravotníctva, aby sa Matovičovi postavil a jeho žiadosti nevyhovel alebo v prípade, že jej vyhovie, tak sa vzdal svojej pozície. „Štát za svojich poistencov zaplatí o viac 230 miliónov eur menej v tomto roku,” povedal Pellegrini.

Hlas tvrdí, že ak budú tieto peniaze poisťovniam chýbať, naruší sa plánovaná zdravotná starostlivosť, následne aj tá akútna.

Zložitá situácia na Slovensku

Pellegrini priznal, že celková situácia na Slovensku je zložitá, no by práve preto mala vláda občanov ubezpečiť, že sa o nich vie postarať. Bývalý premiér Matovič však namiesto pomoci chce podľa Pellegriniho zdravotníctvo poškodiť.


Bývalý minister zdravotníctva a poslanec Richard Raši sa zároveň vyjadril v tom zmysle, že ak sa Lengvarský Matovičovi nepostaví, hádže slovenských pacientov cez palubu a obetuje celé slovenské zdravotníctvo.

Doplnil, že už pri schvaľovaní rozpočtu pre rezort zdravotníctva na rok 2021 vo výške 1 mld. eur sa podľa Rašiho hovorilo o tom, že polovica týchto peňazí má byť rovno viazaná na výdavky pre zdravotné poisťovne. Teraz sa však poisťovne dozvedia, že dostanú ešte mene peňazí, ako počítali.


Agentúra SITA požiadala o stanovisko Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo financií SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie