• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Pellegrini vysiela signál naplnenia predvolebného sľubu, vládna koalícia bude partnerom pre mestá a obce (video)

Pellegrini vysiela signál naplnenia predvolebného sľubu, vládna koalícia bude partnerom pre mestá a obce (video)

Ako dodal, bez diskusie s mestami a obcami nebude prijaté žiadne rozhodnutie.

8.11.2023 (SITA.sk) - Postavenie miest a obcí sa musí vrátiť tam, kam patrí. Uviedol to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) po stretnutí s predstaviteľmi Združenia obcí a miest Slovenska (ZMOS).

Ako Pellegrini uviedol, vysiela združeniu signál, že napĺňajú predvolebný sľub, že vládna koalícia bude pre obce a mestá partnerom.

Nedostatok financií v mestách a obciach

Predseda parlamentu vyhlásil, že sa obnoví plnohodnotne fungovanie dialógu a tripartity, kde ZMOS bude zase zásadným spôsobom môcť hovoriť do tvorby legislatívy a zákonov.

Ako dodal, bez diskusie s mestami a obcami nebude prijaté žiadne rozhodnutie, ktoré sa ich týka a žiadne kompetencie nebude štát presúvať na mestá, obce a regióny bez toho, aby k nim nepribalil potrebný balík finančných prostriedkov.

„Za najpálčivejší problém považujem nedostatok finančných prostriedkov, ktoré naše mestá a obce stále výrazne pociťujú. Preto bude pri tvorbe rozpočtu na budúci rok potrebné nájsť taký kompromis, ktorý bude garantovať v čo najväčšej miere prefinancovanie výpadku dane z príjmov fyzických osôb, ktorým naše obce a mestá čelia, a ktorý im znemožňuje naplniť zákon o rozpočtových pravidlách, ktorý prikazuje samosprávam prijímať vyrovnané rozpočty, čo za daných okolností bez zvýšeného financovania nebude možné naplniť,“ informoval Pellegrini.

Eurofondová revolúcia

Pokračuje tým, že mestá a obce nedisponujú tak vysokými rezervnými sumami, aby tieto výpadky dokázali vykryť aj na ďalší rok.

Predseda parlamentu to bude brať do úvahy počas rokovaní o rozpočte na rok 2024, aby mohli obce a mestá poskytovať občanom plnohodnotné služby.

Ako ďalej informoval, minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) pripraví projekt veľkej eurofondovej revolúcie, ktorá maximálne zjednoduší prístup k získavaniu prostriedkov z EÚ a avizoval aj zmenu zákona o verejnom obstarávaní.

Dostupnosť zdravotníckych služieb

Predseda ZMOS Jozef Božik potvrdil, že kardinálnym problémom je aktuálne nedostatok financií. Ako ďalšie dôležité problémy vníma stavebnú legislatívu, mechanicko-biologickú úpravu zmesového komunálneho odpadu, školstvo, financovanie predprimárneho vzdelávania a veľkou témou sú podľa neho aj sociálne služby a poplatky za ne, ako aj téma eurofondov.

Ako Božik pripomenul, 75 percent všetkých činností, ktoré občan potrebuje od narodenia až po smrť, vykonávajú práve mestá a obce.

Spomenul tiež, že predseda parlamentu prisľúbil, že pomôže aj v zápase za záchranu gynekologických, pôrodníckych a detských oddelení v nemociach, kde bolo jedine Združenie miest a obcí Slovenska to, ktoré bojovalo za to, aby bola zachovaná dostupnosť zdravotníckych služieb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie