• Dnes je: Utorok 08. apríla 2025 meniny má Albert

Pellegrini: Ekonomická výmena s Írskom neustále rastie (video)

Pellegrini: Ekonomická výmena s Írskom neustále rastie (video)

Peter Pellegrini sa spolu s najvyššími predstaviteľmi Írska zhodli aj v nesúhlase s tým, aby v rámci myšlienky posilnenia akcieschopnosti EÚ bolo členským krajinám odoberané právo veta.

28.2.2024 (SITA.sk) - Ekonomická výmena s Írskom neustále rastie. Za prvých deväť mesiacov minulého roka objem obchodu prekročil o 20 percent a tento trend pokračuje aj naďalej. Uviedol to predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorého v stredu v Dubline v prezidentskom paláci prijal írsky prezident Michael D. Higgins.

Spolupráca oboch krajín

Predseda parlamentu sa stretol aj s predsedom Dolnej snemovne Parlamentu Írska Seánom Ó Fearghaílom, ako aj s predsedom Senátu Parlamentu Írska Jerrym Buttimerom.

Predseda parlamentu diskutoval s predstaviteľmi Írska o aktuálnych témach akými sú voľby do Európskeho parlamentu, poslanie , pomoc Ukrajine či o spolupráci oboch krajín v oblasti obchodnej výmeny. Ako Pellegrini uviedol, Slovensko a Írsko sú podobne veľké krajiny a je dôležité, aby na hospodárskej úrovni presadzovali svoje záujmy.

Pellegrini v Írskom Dubline tlmočil postoj, že Slovensko bude pokračovať v pomoci Ukrajine tak, ako doteraz, a teda bude poskytovať humanitárnu a technickú pomoc okrem dodávok zbraní priamo z arzenálu slovenskej armády alebo z rozhodnutia vlády SR.

Hlbší rozhovor o hodnotách

Pellegrini ubezpečil, že všetky komerčné kontrakty budú pokračovať a nikto nebude brániť ich napĺňaniu. Ako predseda parlamentu spresnil, Írsko je vojensky neutrálna krajina.

„To znamená, že nie je ani súčasťou Severoatlantickej aliancie a okrem oficiálnych misii pod mandátom Spojených národov sa nezúčastňuje nejakých iných vojenských operácii," vysvetlil Pellegrini s tým, že Írsko chce tiež ponúkať technológie a tréning v oblasti odmíňovacej techniky, a rovnako sa nebude podieľať v rámci svojej neutrality na podpore Ukrajiny dodávkami zbraní.

„S írskym prezidentom som mal veľmi zaujímavý hlbší rozhovor o hodnotách. Vyjadril svoj názor, aby sme si dali veľký pozor na to, aby sa aj diskusia o voľbách do Európskeho parlamentu netočila už len okolo vojenských riešení konfliktov, alebo o tom, ako dopadnú voľby v nejakej inej veľmoci," informoval predseda parlamentu.

Odobranie práva veta

Higgins a Pellegrini na tom, že sa nesmie prestať diskutovať o podstate budúcnosti EÚ, o sociálnych právach obyvateľov, o chudobe, o hlade, o ľuďoch, ktorí nemajú denne na teplé jedlo, o ľuďoch, ktorí aj napriek tomu, že pracujú, si nedokážu zabezpečiť slušné bývanie či živiť svoje deti.

„A nie iba diskutovať o tom, koľko vojenského materiálu a koľko peňazí EÚ pošle na Ukrajinu," dodal Pellegrini a pokračoval, že Írsko a Slovensko podporujú fungovanie medzinárodných organizácií. „Žiaľ, v poslednom období vnímame oslabenie vplyvu týchto medzinárodných organizácii. Pre Slovensko ako malú krajinu je kľúčové, aby v prípade problémov, ich dokázalo riešiť na pôde týchto medzinárodných inštitúcií,“ dodal predseda parlamentu.

Pellegrini sa spolu s najvyššími predstaviteľmi Írska zhodli aj v nesúhlase s tým, aby v rámci myšlienky posilnenia akcieschopnosti EÚ bolo členským krajinám odoberané právo veta. „Je absolútne neprijateľné tak pre írsko, ako aj pre Slovensko," dodal Pellegrini s tým, že by to spôsobilo, že Slovensko aj Írsko, by ako malé krajiny boli prehlasované a stali sa len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí väčších krajín.

Pellegrini doplnil, že jeho návšteva Írska mala aj symbolický rozmer. Slovensko bude pripomínať svoje 20 výročie vstupu do EÚ a bolo to práve počas predsedníctva Írska, keď Slovensko do EÚ vstúpilo.

Aj parlament aj vláda sme sa zaviazali, že tento rok budeme ľuďom pripomínať úspešný príbeh nášho 20-ročného členstva v EÚ, aby sme tak zvýšili záujem ľudí o európske voľby, aby si uvedomovali, že je dôležité, koho navolíme do Európskeho parlamentu, pretože na európskej úrovni sa častokrát prijímajú veci, ktoré majú zásadný dopad aj na slovenskú ekonomiku, hospodárstvo a aj na bežný život občanov,“ uzavrel Pellegrini.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Aké bude počasie na Slovensku? Meteorológovia upozornili na nezvyčajný úkaz

ake bude pocasie na slovensku meteorologovia upozornili na nezvycajny ukaz

Počasie na Slovensku počas víkendu zmenil studený arktický vzduch, ktorý priniesol mrazivé teploty, vietor a na niektorých miestach aj nasnežilo.

V nedeľu bolo na juhu maximálne 9 a na severe to bolo pod nulou – mínus 3 stupne Celzia.

Koncom tohto týždňa však môže padnúť aj dvadsiatka. Meteorológovia upozornili na nezvyčajný jav a vydali aj žlté varovanie.

Ako v relácii Najlepšie počasie na TV Joj uviedla meteorologička Miriam Jarošová, v pondelok, utorok aj stredu budeme v chladnom vzduchu.

„V pondelok v priebehu dňa treba počítať na severe so snežením aj snehovými prehánkami, na juhu bude zrážok menej a budú prechádzať do zrážok tekutých,“ priblížila s tým, že vietor sa už bude upokojovať.


Ako ukazuje grafická predpoveď počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), zrážky sa môžu vyskytnúť aj v utorok a potom vo štvrtok. Dobrou správou je, že budú stúpať aj denné teploty a koncom týždňa môže padnúť aj dvadsiatka. „V noci sa to bude stále motať okolo nuly,“ uviedla Jarošová v spomínanej predpovedi počasia.

Grafická predpoveď počasia SHMÚ na sedem dní. Foto: www.shmu.sk.

Výstraha prvého stupňa

Meteorológovia zo SHMÚ vydali aj výstrahu prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období. „Miestami sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu,“ upozorňujú.

V noci z pondelka na utorok sú žltou farbou označené okresy Malacky, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.

Nasledujúcu noc meteorológovia vydali varovanie pre Bratislavský, Trnavský aj Nitriansky kraj a tiež okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.

Výstraha prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období je vydaná pre okresy označené žltou farbou. Foto: www.shmu.sk

Bolo až mínus 18,5 stupňa Celzia

Na Veľkej Poľane v Národnom parku Slovenský raj padol v pondelok ráno aj teplotný rekord. Presne o 5:29 na tamojšej meracej stanici namerali teplotu mínus 18,5 stupňa Celzia.


Ako na sociálnej sieti ďalej informuje správa národného parku, ide o historicky najnižšiu nameranú teplotu na Slovensku v mesiaci apríl v nadmorskej výške do 1 000 metrov. Doterajšiu najnižšiu aprílovú teplotu, mínus 17,3 stupňa Celzia, zaznamenali v Oravskej Lesnej v roku 2013.

Veľmi nezvyčajný úkaz

Meteorológovia upozornili veľmi nezvyčajný úkaz viditeľný na radarových a družicových snímkach. „Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých,“ uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.

Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých. Foto: www.facebook.com.

Meteorológovia tiež vysvetlili, ako k tomu vzniklo. „V prúdení studenej labilnej arktickej vzduchovej hmoty od severozápadu až severu vznikali početné prehánky, ktorých vznik bol navyše podporený výstupným pohybom vzduchu na návetrí na severnej strane Karpát. Labilná vrstva siahala do výšky zhruba 2,5 kilometra, čo na prehánky v studenom vzduchu bežne stačí. Za Karpatami naopak dochádzalo k zostupným pohybom, ktoré vzduch otepľujú a vysúšajú. Tým sa rozpadávala aj oblačnosť so zrážkami,“ uviedli.

Podobne vysvetlili aj to, ako vznikla oblasť trvalých zrážok na Gemeri a v priľahlom Maďarsku. „V labilnej vzduchovej hmote, ktorú sme tu mali v nedeľu, pohoria nemajú výrazný vplyv na prúdenie. To znamená, že ho poľahky prekonávajú (i keď s efektami popísanými vyššie). Ale malý vplyv najmä vyšších pohorí tam trochu je, čo stačí na mierne vychýlenie smeru prúdenia. To dnes začínalo už tesne za Tatrami, pričom tento efekt pokračoval smerom na juh na Gemer, až do Maďarska. Práve v tejto oblasti sa tak výsledne stretávalo prúdenie od severozápadu až západu s prúdením od východu. V oblasti vzniklo zbiehavé, resp. konvergentné prúdenie, následkom čoho sa vzduch už nemal kam inam pohybovať, len hore. Dôsledkom tak bola podpora výstupných pohybov, a tvorba oblačnosti a zrážok. A keďže tento efekt vyplýva z interakcie pohorí a poveternostnej situácie, je stabilný v čase aj priestore, teda vzniknutá oblačnosť sa nepohybuje a zrážky sú trvalé,“ doplnili.


Počasie