• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Pellegrini: Ekonomická výmena s Írskom neustále rastie (video)

Pellegrini: Ekonomická výmena s Írskom neustále rastie (video)

Peter Pellegrini sa spolu s najvyššími predstaviteľmi Írska zhodli aj v nesúhlase s tým, aby v rámci myšlienky posilnenia akcieschopnosti EÚ bolo členským krajinám odoberané právo veta.

28.2.2024 (SITA.sk) - Ekonomická výmena s Írskom neustále rastie. Za prvých deväť mesiacov minulého roka objem obchodu prekročil o 20 percent a tento trend pokračuje aj naďalej. Uviedol to predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorého v stredu v Dubline v prezidentskom paláci prijal írsky prezident Michael D. Higgins.

Spolupráca oboch krajín

Predseda parlamentu sa stretol aj s predsedom Dolnej snemovne Parlamentu Írska Seánom Ó Fearghaílom, ako aj s predsedom Senátu Parlamentu Írska Jerrym Buttimerom.

Predseda parlamentu diskutoval s predstaviteľmi Írska o aktuálnych témach akými sú voľby do Európskeho parlamentu, poslanie , pomoc Ukrajine či o spolupráci oboch krajín v oblasti obchodnej výmeny. Ako Pellegrini uviedol, Slovensko a Írsko sú podobne veľké krajiny a je dôležité, aby na hospodárskej úrovni presadzovali svoje záujmy.

Pellegrini v Írskom Dubline tlmočil postoj, že Slovensko bude pokračovať v pomoci Ukrajine tak, ako doteraz, a teda bude poskytovať humanitárnu a technickú pomoc okrem dodávok zbraní priamo z arzenálu slovenskej armády alebo z rozhodnutia vlády SR.

Hlbší rozhovor o hodnotách

Pellegrini ubezpečil, že všetky komerčné kontrakty budú pokračovať a nikto nebude brániť ich napĺňaniu. Ako predseda parlamentu spresnil, Írsko je vojensky neutrálna krajina.

„To znamená, že nie je ani súčasťou Severoatlantickej aliancie a okrem oficiálnych misii pod mandátom Spojených národov sa nezúčastňuje nejakých iných vojenských operácii," vysvetlil Pellegrini s tým, že Írsko chce tiež ponúkať technológie a tréning v oblasti odmíňovacej techniky, a rovnako sa nebude podieľať v rámci svojej neutrality na podpore Ukrajiny dodávkami zbraní.

„S írskym prezidentom som mal veľmi zaujímavý hlbší rozhovor o hodnotách. Vyjadril svoj názor, aby sme si dali veľký pozor na to, aby sa aj diskusia o voľbách do Európskeho parlamentu netočila už len okolo vojenských riešení konfliktov, alebo o tom, ako dopadnú voľby v nejakej inej veľmoci," informoval predseda parlamentu.

Odobranie práva veta

Higgins a Pellegrini na tom, že sa nesmie prestať diskutovať o podstate budúcnosti EÚ, o sociálnych právach obyvateľov, o chudobe, o hlade, o ľuďoch, ktorí nemajú denne na teplé jedlo, o ľuďoch, ktorí aj napriek tomu, že pracujú, si nedokážu zabezpečiť slušné bývanie či živiť svoje deti.

„A nie iba diskutovať o tom, koľko vojenského materiálu a koľko peňazí EÚ pošle na Ukrajinu," dodal Pellegrini a pokračoval, že Írsko a Slovensko podporujú fungovanie medzinárodných organizácií. „Žiaľ, v poslednom období vnímame oslabenie vplyvu týchto medzinárodných organizácii. Pre Slovensko ako malú krajinu je kľúčové, aby v prípade problémov, ich dokázalo riešiť na pôde týchto medzinárodných inštitúcií,“ dodal predseda parlamentu.

Pellegrini sa spolu s najvyššími predstaviteľmi Írska zhodli aj v nesúhlase s tým, aby v rámci myšlienky posilnenia akcieschopnosti EÚ bolo členským krajinám odoberané právo veta. „Je absolútne neprijateľné tak pre írsko, ako aj pre Slovensko," dodal Pellegrini s tým, že by to spôsobilo, že Slovensko aj Írsko, by ako malé krajiny boli prehlasované a stali sa len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí väčších krajín.

Pellegrini doplnil, že jeho návšteva Írska mala aj symbolický rozmer. Slovensko bude pripomínať svoje 20 výročie vstupu do EÚ a bolo to práve počas predsedníctva Írska, keď Slovensko do EÚ vstúpilo.

Aj parlament aj vláda sme sa zaviazali, že tento rok budeme ľuďom pripomínať úspešný príbeh nášho 20-ročného členstva v EÚ, aby sme tak zvýšili záujem ľudí o európske voľby, aby si uvedomovali, že je dôležité, koho navolíme do Európskeho parlamentu, pretože na európskej úrovni sa častokrát prijímajú veci, ktoré majú zásadný dopad aj na slovenskú ekonomiku, hospodárstvo a aj na bežný život občanov,“ uzavrel Pellegrini.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie