• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Parlamentné voľby môžu mať vplyv aj na to, či mladé firmy zostanú na Slovensku

Parlamentné voľby môžu mať vplyv aj na to, či mladé firmy zostanú na Slovensku

V prípade provýchodného smerovania sa najmä majitelia startupov obávajú, že tieto sa následne stanú menej atraktívne pre vstup zahraničných investorov.

23.5.2023 (SITA.sk) - Ak by po najbližších parlamentných voľbách vznikla vláda z politických strán, ktoré zľahčovali COVID-19 a ktoré dnes šíria proruskú rétoriku vnímania vojny na Ukrajine, viac ako tretina mladých, inovatívnych slovenských firiem by ihneď začala realizovať kroky smerujúce k presunutiu svojho podnikania zo Slovenska do zahraničia.

Ďalších cez 45 percent takýchto firiem by začalo nad tým vážne premýšľať a viac ako 18 percent by počkalo, ako sa situácia vyvinie a konať by začali až následne. Vyplýva to z interného prieskumu právnickej kancelárie Highgate Law & Tax, ktorá sa špecializuje na cezhraničné štruktúrovanie podnikania.

Rozhoduje geopolitická pozícia krajiny

Právnici vidia viacero dôvodov, z ktorých môžu mať mladé firmy obavy.

Na rozhodovaní firiem, či zotrvať v danom štáte, alebo odísť, sa podpisuje v prvom rade geopolitická pozícia krajiny. Ďalšími aspektmi, ktoré priamo na to nadväzujú, sú aj právna istota, predvídateľnosť práva a činnosť rozhodovacích orgánov, napríklad súdov," uviedol daňový advokát Peter Varga z kancelárie Highgate Law & Tax.

Prorusky orientovaná vládna garnitúra totiž podľa neho môže vzbudzovať dojem, že miera právneho štátu na Slovensku začne viac inklinovať k štandardom, ktoré sú typické v krajinách na východ od nás.

Kvalita podnikateľského prostredia

Firmy sa podľa právnikov rozhodujú pri presune podnikania do zahraničia aj podľa kvality podnikateľského prostredia. Berú do úvahy, do akej miery je podnikateľské prostredie závislé od politických aspektov a preferencií a či je legislatíva prijímaná na základe objektívnych analýz, alebo účelovo.

Z našich skúseností vyplýva, že zahraničný investor štandardne nechce vstupovať do slovenského startupu cez slovenskú holdingovú spoločnosť. Má pritom oprávnené obavy. Slovensko, kde relevantná časť spoločnosti verí v konšpiračné teórie, totiž neposkytuje dostatočnú právnu a politickú predvídateľnosť," tvrdí Varga.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie