• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Pápež František vyzýva Talianov, aby mali viac detí. Mať domáce zviera namiesto potomka je forma sebectva

Pápež František vyzýva Talianov, aby mali viac detí. Mať domáce zviera namiesto potomka je forma sebectva

Miera pôrodnosti v Taliansku je na úrovni 1,24 dieťaťa na ženu a patrí medzi najnižšie na svete.

12.5.2023 (SITA.sk) - Pápež František sa v piatok pripojil ku konzervatívnej talianskej premiérke Giorgii Meloniovej a povzbudzoval Talianov k tomu, aby mali viac detí.

Sebecké a egoistické rozhodnutia

Pontifik odsúdil finančnú neistotu, ktorej čelia mladé páry, a taktiež „sebecké a egoistické“ rozhodnutia, ktoré viedli k rekordne nízkej pôrodnosti ohrozujúcej ekonomiku Talianska v budúcnosti.

František vyzval na konkrétne politické kroky na zvrátenie „demografickej zimy“, pričom poznamenal, že v minulom roku Taliansko zaznamenalo pokles počtu obyvateľov približne na úrovni populácie mesta Bari, v ktorom žije zhruba 320-tisíc ľudí.

Pápež vyzval, aby putovali finančné prostriedky na pomoc párom pri zakladaní rodín, pričom povedal, že je potrebné „zasadiť budúcnosť“ s nádejou.

Sterilná hlúposť

Nerezignujme na sterilnú hlúposť a pesimizmus,“ povedal František na výročnom stretnutí prorodinných organizácií. „Neverme, že história je už daná a že nemožno urobiť nič pre zvrátanie trendu.“

Taliansko zaznamenalo minulý rok rekordne nízky počet živonarodených detí - dovedna 392 598, čo v kombinácii so zvýšeným počtom úmrtí (713 499) urýchlilo demografický trend, ktorý hrozí zrútením systému sociálneho zabezpečenia v krajine.

Vláda premiérky Giorgie Meloniovej podporuje kampaň na podporu aspoň 500-tisíc pôrodov ročne do roku 2033, čo je podľa demografov nevyhnutné na zabránenie kolapsu ekonomiky.

Domáce zvieratá namiesto detí

Meloniová sa minulý rok dostala k moci v rámci prorodinnej kampane „Boh, rodina, vlasť“ a jej vláda navrhla množstvo opatrení, ktoré sa snažia povzbudiť rodiny, aby mali viac detí, keďže miera pôrodnosti v Taliansku na úrovni 1,24 dieťaťa na ženu patrí medzi najnižšie na svete.

Pápež František už vlani generálne poznamenal, že ľudia, ktorí sa rozhodnú mať domáce zvieratá namiesto detí, konajú sebecky.

„Dnes vidíme určitú formu sebectva. Vidíme, že niektorí ľudia nechcú mať dieťa. Niekedy majú jedno, a to je všetko. Majú psy a mačky, ktoré nahrádzajú deti,“ povedal pápež a poukázal na krajiny s klesajúcou pôrodnosťou.

V tých je podľa neho populárny trend, že „ľudia nechcú mať deti, alebo len jedno a nie viac“, čo je podľa neho „ďalší z fenoménov kultúrnej degradácie“.

Viac k téme: Deti, Talianska premiérka
Zdroj: SITA.sk - Pápež František vyzýva Talianov, aby mali viac detí. Mať domáce zviera namiesto potomka je forma sebectva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie