• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Palkovič odmieta tvrdenia šéfa LOZ, kroky ministerstva sa vraj sústreďujú najmä na podporu detských ambulancií (video)

Palkovič odmieta tvrdenia šéfa LOZ, kroky ministerstva sa vraj sústreďujú najmä na podporu detských ambulancií (video)

Minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Kroky Ministerstva zdravotníctva SR sa sústreďujú predovšetkým na podporu ambulancií. Ministerstvo tak postupne pristupuje k stabilizácii pediatrie na Slovensku. Minister zdravotníctva Michal Palkovič o tom informoval na tlačovom brífingu.

Neakceptovateľné tvrdenia

Palkovič rázne odmietol tvrdenia, ktoré zazneli na brífingu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a považuje ich za neakceptovateľné.

„Mnohé informácie neboli pravdivé a zakladali sa viac na dojmoch ako na reálnych tvrdých číslach,“ uviedol.

Ministerstvo podľa Palkoviča ponúka riešenia, ktoré však majú charakter postupných a systematických krokov.

Podľa ministra niektoré štatistiky v zahraničí hovoria, že až 90 % zdravotnej starostlivosti pre deti je poskytovaných práve v primárnej sfére.


„Skrátenie ordinačných hodín nie je systematické riešenie, ale je to signál pre ambulantnú sféru, že na nich myslíme v tých krokoch, ktoré máme my v rámci opatrení na reformu primárnej sféry do roku 2030,“ dodal.

Nemocnice a ambulantné sféry

Minister nesúhlasí s tvrdením, že skrátenie o dve hodiny pre ambulantnú pohotovostnú službu spôsobí výrazne navýšenie výjazdov záchrannej zdravotnej služby.


Minister poprel aj tvrdenia LOZ, ktoré uviedlo, že pediatri v ústavnej zdravotnej starostlivosti sú vekovo v rovnakej skladbe ako v ambulantnej sfére.

Podľa jeho slov je 22 % pediatrov v nemocniciach nad 55 rokov a 68 % pediatrov v ambulantnej sfére nad 55 rokov, a to sú dramaticky rozdielne čísla.

„Toto je dôvod, prečo sa systematicky sústreďujeme na kroky, ktoré majú stabilizovať pediatriu ako celok, ale vzhľadom na to, že až 70 – 90 % zdravotnej starostlivosti sa poskytuje práve v ambulantnej sfére, tak tieto kroky sú momentálne sústredené na podporu ambulancií,“ dodal minister.

Podporné stanovisko

Slovenská lekárska komora (SLK) vydala opakovane podporné stanovisko k zmene ambulantných pohotovostných služieb v zmysle redukcie počtu bodov, ako aj skrátenia hodín na 20. hodinu.


„Na tomto stanovisku trváme. Myslíme si, že je to efektívne riešenie pre túto dobu, aby sme akútne vyriešili, aby nám fungoval ambulantný sektor, pretože ak nám prestane fungovať ambulantný sektor, tak nemocnice nebudú schopné uniesť záťaž, ktorá by sa potom do nemocníc preniesla,“ uzavrel prezident SLK Pavel Oravec a dodal, že pre zachovanie pediatrie je dôležité zachovanie funkčnosti a prepojenia ambulantného a nemocničného sektora.


Obviňovanie sa nerieši situáciu

„Prehadzovanie si zodpovednosti a vzájomné obviňovanie sa zo strany jednej skupiny lekárov voči iným je nielen nekolegiálne, ale predovšetkým vôbec nerieši dnes vypätú a vážnu situáciu, či sa bude mať kto o naše deti postarať. Deti potrebujú pediatrov v ambulanciách aj v nemocniciach,“ upozorňuje líderka pre zdravotníctvo v strane Hlas-SD Zuzana Dolinková.


Ak 400 pediatrov odíde z ambulancií, urgenty a nemocnice podľa nej skolabujú oveľa skôr, ako keď sa bude spoločne hľadať konštruktívny dialóg a zhodné riešenie. „Nedohoda v tomto spore jednoducho neexistuje,“ dodala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie