• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Pacienti po ťažkom priebehu koronavírusu budú mať nárok na kúpele, odobril parlament

Pacienti po ťažkom priebehu koronavírusu budú mať nárok na kúpele, odobril parlament

Zdravotné poisťovne budú po novom povinné uhrádzať náklady spojené s očkovaním aj pre osoby, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie.

Po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 budú mať pacienti nárok na kúpeľnú liečbu. Opatrenie má vytvoriť podmienky na zmiernenie následkov ochorenia a tzv. postkovidového syndrómu.

Ten zahŕňa pretrvávajúce respiračné a nervové, respektíve nervovo-svalové a pohybové ťažkosti.

V kúpeľoch sa budú môcť liečiť aj pacienti, ktorí majú po koronavíruse vážne choroby obehového ústrojenstva či duševné choroby.


Rozšírenie indikačného zoznamu pre kúpeľnú starostlivosť aj o stavy po prekonaní COVID-19 umožnia opatrenia súvisiace s epidemickou situáciou a šírením ochorenia COVID-19. Balík zmien v utorok schválili parlament, novelizujú sa ním viaceré zákony v oblasti zdravotníctva.

Očkovanie aj pre bezdomovcov

Zdravotné poisťovne budú po novom povinné uhrádzať náklady spojené s očkovaním aj pre osoby, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie.


„Je nevyhnuté zabezpečiť možnosť očkovania pre zraniteľnú skupinu obyvateľov, akou sú marginalizované komunity, či ľudia bez domova. Zámerom tejto úpravy je zabezpečiť prístup k očkovaniu všetkým obyvateľom bez rozdielu a ohľadu na sociálny status,“ uviedol rezort zdravotníctva v materiáli.

Osoby, ktoré získali zdravotnícke vzdelanie mimo územia členských štátov, budú mať jednoduchší prístup k výkonu stáže v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

Novela upravuje stáže zahraničných zdravotníkov

Rozširuje sa tiež možnosť výkonu stáže aj o osoby, ktoré získali vzdelanie mimo územia členských štátov v zdravotníckom povolaní sestra a pôrodná asistentka aj o osoby, ktoré ovládajú anglický jazyk v rozsahu nevyhnutnom na výkon príslušného zdravotníckeho povolania. Niektoré lieky pre chronických pacientov budú po novom môcť predpisovať aj všeobecní lekári.

Balík zmien pôvodne počítal aj s odškodnením pre rodiny zdravotníkov, ktorí zomreli na následky ochorenia COVID-19 a nakazili sa pri výkone práce. Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Martin Borguľa však upozornil, že sa v opatreniach Lex korona v oblasti zdravotníctva pozabudlo na odškodnenie opatrovateliek a opatrovateľov.


Plénum sa dohodlo na tom, že z aktuálneho zákona odškodnenie vyjme. Na budúcu schôdzu parlamentu by mal byť návrh pripravený tak, aby boli v jednom balíku odškodnenia zahrnutí zdravotnícki pracovníci aj opatrovatelia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie