• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Ozbrojené sily sú v prieskume pred políciou, Čaputovej najmenej veria voliči opozície a najviac progresívci

Ozbrojené sily sú v prieskume pred políciou, Čaputovej najmenej veria voliči opozície a najviac progresívci

Vláde a parlamentu dôverujú najviac voliči koalície.

27.5.2022 (Webnoviny.sk) - Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku sú Ozbrojené sily SR. Dôveruje im 66,4 percenta Slovákov (úplne dôveruje 23,8 %, skôr dôveruje 42,6 %), naopak, nedôveruje 27,1 percenta (úplne nedôveruje 11,2 %, skôr nedôveruje 15,9 %) .

Polícia je druhá najdôveryhodnejšia

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý vypracovali pre televíziu Joj a zverejnili ho v relácii Na hrane. Druhou najdôveryhodnejšou inštitúciou je Policajný zbor SR, ktorému dôveruje 62,3 percenta opýtaných (úplne dôveruje 13 %, skôr dôveruje 49,3 %) a nedôveruje 35,2 (skôr nedôveruje 22,3 %, úplne nedôveruje 12,9 %).

Prieskum uskutočnili na vzorke tisíc respondentov od 10. do 16. mája. Ľudí sa pýtali otázku: „Prečítam vám zoznam niektorých verejných inštitúcií na Slovensku a vy pri každej povedzte, či jej dôverujete, alebo nie. Vyjadrite sa ku každej inštitúcii podľa škály".

Čaputová je v prieskume tretia

Tretou v poradí dôveryhodnosti je prezidentka Zuzana Čaputová. Tej dôveruje 59,7 percenta ľudí (úplne dôveruje 34,6 %, skôr dôveruje 25,1 %) a nedôveruje 38 percent (úplne nedôveruje 13,9 %, skôr nedôveruje 24,1 %).


Najdôveryhodnejšou je pre voličov hnutia Progresívne Slovensko (dôveruje 96,6 %), strany Sloboda a Solidarita (dôveruje 91,6 %) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (dôveruje 87,1). Naopak najnedôveryhodnejšou je prezidentka podľa voličov hnutia Republika (nedôveruje 100 %), nasledujú voliči strany Smer – sociálna demokracia (88,6 %) a strany Hlas – sociálna demokracia (57,1 %).

Úradu špeciálnej prokuratúry dôveruje podľa prieskumu 46,3 percenta občanov a Generálnej prokuratúre SR s dôverou 44,7 percenta. Najmenej dôveryhodné sú súdy (úplne im nedôveruje 18,9 %, skôr nedôveruje 34,4 % respondentov). Národná rada SR (úplne nedôveruje 23,7 %, skôr nedôveruje 40,4 %) a vláda (úplne nedôveruje 34,9 %, skôr nedôveruje 30,1 %).


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie