• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

OĽaNO plánuje stopnúť asimiláciu Slovákov v zahraničí, podporiť chce aj výučbu slovenčiny

OĽaNO plánuje stopnúť asimiláciu Slovákov v zahraničí, podporiť chce aj výučbu slovenčiny

Za nástroj boja proti asimilácii Slovákov považuje hnutie aj zrušenie zákazu dvojitého občianstva.

5.7.2021 (Webnoviny.sk) - Vládna strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) plánuje zastaviť proces asimilácie Slovákov v zahraničí podporou výučby slovenčiny v zahraničí či zrušením zákazu dvojitého občianstva, priblížil predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a poslanec hnutia OĽaNO Milan Vetrák pri príležitosti dňa Slovákov žijúcich v zahraničí.

Jeho stanovisko poskytol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia OĽaNO. Dodal, že poslanci NR SR z hnutia OĽaNO a Ministerstvo kultúry SR v súčasnosti spolupracujú na vybudovaní Múzea a Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Bratislave.

Obrovský potenciál pre Slovensko

Dojčan priblížil, že počet Slovákov v zahraničí klesol za takmer 30 rokov o viac ako milión osôb. Vetrák podotkol, že tento proces asimilácie chcú zastaviť.

„K takým opatreniam patrí podpora vzdelávania v slovenskom jazyku v zahraničí, podpora vedecko-výskumných projektov, lektorátov, osvetovej a duchovnej činnosti, zvýšenie počtu vysokoškolských štipendií na Slovensku, zvýšenie finančnej podpory prostredníctvom dotácií, moderná návratová politika, zrušenie zákazu dvojitého občianstva, elektronické voľby zo zahraničia, či nový zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí a nová koncepcia starostlivosti štátu o nich,“ zdôraznil Vetrák.

Dojč dodal, že Slováci pracujúci či študujúci v zahraničí majú pre domovský štát obrovský potenciál. Napríklad z hospodárskeho hľadiska podľa údajov Svetovej banky predstavujú remitencie, teda peniaze, ktoré Slováci posielajú zo zahraničia svojim rodinám, asi dve percentá HDP, čo je zhruba dve miliardy eur.

Neoceniteľné skúsenosti a zručnosti

Prínos slovenských zahraničných komunít vyzdvihla aj ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Ocenila, že mnohí z nich slovenskú kultúru šíria a reprezentujú aj mimo Slovenska. Aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš poďakoval zahraničným Slovákom, ktorí nezabúdajú na svoje korene a naďalej sa o osud svojej vlasti zaujímajú.

„My sme však občanom sľúbili nielen nástup právneho štátu, ale aj hĺbkovú modernizáciu hospodárstva a verejných služieb, na čo je pripravených niekoľko veľkých investičných schém. K tejto rekonštrukcii štátu pozývame aj našich zahraničných Slovákov, ktorých skúsenosti a zručnosti sú naozaj často neoceniteľné,“ dodal.


Deň Slovákov žijúcich v zahraničí si Slovensko 5. júla pripomína od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie