• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Októbrové tržby maloobchodu poklesli najmenej v tomto roku, spotreba domácností je však stále pod tlakom

Októbrové tržby maloobchodu poklesli najmenej v tomto roku, spotreba domácností je však stále pod tlakom

Aj podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka bude spotreba domácnosti naďalej narážať na svoje limity plynúce z nadpriemernej inflácie a len postupného zotavovania reálnych miezd.

6.12.2023 (SITA.sk) - Tržby v maloobchode v októbri boli medziročne nižšie, ale už len o 0,2 %. Pokles tržieb obchodníkov vyjadrený v stálych cenách pretrvával deviaty mesiac za sebou, s výnimkou januára 2023. Je to však podľa Štatistického úradu SR najnižší pokles tržieb v tomto roku.

Pretrvávajúci dvojciferný prepad tržieb

Z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu malo až šesť tržby medziročne nižšie. Celkový negatívny výsledok odvetvia najviac ovplyvňoval dynamickejší pokles tržieb dvoch zložiek, a to špecializovaných predajní pre domácnosť, kam patria hobymarkety, predajne nábytku a spotrebnej elektroniky o 9,8 % a tiež pokles predaja mimo predajní, vrátane zásielkového predaja, o 6,4 %.

Významnejšie sa prejavil aj pretrvávajúci dvojciferný prepad tržieb špecializovaných predajní s potravinami. Predajne s ostatným tovarom napríklad obuvou, textilom alebo drogériou spomalili svoj pokles z predošlých mesiacov na aktuálnych mínus 1,2 %.

Nešpecializované predajne

Výsledku maloobchodu výrazne podľa úradu pomohlo, že po deviatich mesiacoch poklesov sa do plusu o 1,2 % dostali tržby nešpecializovaných predajní, teda hypermarketov a supermarketov.

Táto zložka predstavovala až 41 % tržieb maloobchodu. Pozitívny vplyv mal viac ako štvrtinový rast tržieb predajní pohonných látok, ale tento výsledok je ovplyvnený rozšírením počtu spravodajských jednotiek v tomto segmente od začiatku roka 2023.

Darilo sa aj reštauráciám a pohostinstvám

Dynamicky rástli tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov, a to o 18,8 %.

Výborne sa darilo všetkým trom zložkám odvetvia, každá z nich vykázala dvojciferný medziročný rast. V medziročnom pluse boli aj tržby reštaurácií a pohostinstiev, zvýšili sa o 12,7 %.

Navýšiť tržby sa nepodarilo sektoru ubytovania, pokles bol však mierny o 0,3 %. Nedarilo sa ani veľkoobchodu, ktorý mal tržby medziročne nižšie už ôsmy mesiac po sebe, aktuálne pokles predstavoval 0,7 %.

Spotreba domácností je stále pod tlakom

Spotreba domácností je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša napriek dobrým číslam za októbrové maloobchodné tržby stále pod tlakom. Domácnosti stále čelia nepríjemnej situácii. V dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie, nižšej miery úspor a klesajúcich reálnych miezd budú musieť domácnosti pri plánovaní svojich nákupov brať tieto faktory do úvahy.

„Domácnosti budú naďalej dôkladne zvažovať každý nákup v nepodstatných oblastiach tovaru, ale na ďalší vývoj maloobchodných tržieb budú vplávať aj blížiace sa sviatky. Tu sa však môže prejaviť bázicky efekt, nakoľko sme minulý rok míňali na nákupy peniaze, ktoré sme mali naakumulované v tzv. pandemických úsporách,“ povedal Kočiš.

Finančné vankúše domácnosti sú už okresané

Aj podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka bude spotreba domácnosti naďalej narážať na svoje limity plynúce z nadpriemernej inflácie a len postupného zotavovania reálnych miezd. „Aj v nasledujúcich mesiacoch by tak mala ostať utlmená,“ hovorí analytik.

Svoje dno už však najskôr podľa neho našla. Naznačuje to rastúca spotrebiteľská dôvera, obnovený rast reálnych miezd, či ustupujúca inflácia. „Oproti silnému záveru minulého roka, kedy domácnosti realizovali nemalú časť spotreby na úkor rozpúšťania svojich úspor, však budú tržby maloobchodu najskôr predsa len stále vykazovať jemné medziročné poklesy. Finančné vankúše domácnosti sú už totiž v porovnaní s minulým rokom výrazne okresané,“ dodal Koršňák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie