• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Ohrozené milióny eur z eurofondov sú výsledkom práce Remišovej, tvrdí Saska a predstavila riešenia (video)

Ohrozené milióny eur z eurofondov sú výsledkom práce Remišovej, tvrdí Saska a predstavila riešenia (video)

Bývalá vicepremiérka a ministerka investícií sa voči tvrdeniam liberálov ohradila.

22.9.2023 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila opatrenia na rýchlejšie, lepšie a jednoduchšie využívanie prostriedkov Európskej únie. Zmeniť dlhodobé zaostávanie Slovenska v tejto oblasti by mali nárokovateľnosť na čerpanie eurofondov, zjednodušenie komunikácie, elektronizácia procesov či návratnosť pomoci podnikateľom.

Bývalá vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) podľa liberálov nenaplnila očakávania na rýchlejšie využívanie európskych zdrojov v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020, ale ani na začiatku nového obdobia 2021 až 2027.

Dva a polročný sklz

Čelíme prepadnutiu stoviek miliónov eur zo starého programového obdobia. Musíme sa venovať súčasnému programovému obdobiu, keď chceme, aby sa Slovensko pohlo dopredu,“ povedal v piatok tímlíder SaS pre eurofondy Ján Rudolf.

Príprava nového obdobia, na rozdiel od predošlého, podľa neho už bola plne v kompetencii Remišovej a v tom sa už nemôže na nikoho vyhovárať.

Slovensko má dva a polročný sklz oproti ostatným krajinám, výzvy sa začali vyhlasovať až za súčasnej úradníckej vlády,“ upozornil Rudolf.

Príležitosť využiť vyše 22 miliárd eur

Podľa neho aj v novom eurofondovovom období môžu byť ohrozené stovky miliónov až miliardy eur, lebo sa to nestihne.

Toto je výsledok práce Veroniky Remišovej, že nebola schopná dostatočne pripraviť implementačné prostredie a to, aby sme z nového obdobia začali využívať finančné prostriedky z Európskej únie,“ uviedol zástupca SaS.

Slovensko má príležitosť využiť vyše 22 miliárd eur zo zdrojov Európskej únie v rámci Programu Slovensko v novom období eurofondov, Plánu obnovy a odolnosti, ako aj zo spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Princíp nárokovateľnosti

Preto je v strategickom záujme Slovenska, aby sme po voľbách ihneď naštartovali zmeny v čerpaní európskych fondov a zabezpečili čo najskorší prílev investícií do našich regiónov,“ poznamenal Rudolf s tým, že Slovensko iné zdroje nemá.

Napríklad, ak samosprávy splnia všetky podmienky vo výzvach, mali by mať nárok na čerpanie eurofondov.

Princíp nárokovateľnosti je spravodlivý, pretože všetkých stavia na rovnakú štartovaciu pozíciu. Starosta alebo primátor nebude musieť žiadať politickú podporu u žiadneho ministra. Princípom nárokovateľnosti eliminujeme aj korupciu, klientelizmus v eurofondoch,“ očakáva Rudolf.

Reakcia Remišovej

Strana Za ľudí a Veronika Remišová zareagovali na čerpanie eurofondov a údajne prepadnuté prostriedky.

Samotná úradnícka vláda vo svojich materiáloch uvádza, že máme zazmluvnených o takmer dve miliardy viac finančných prostriedkov, ako je potrebné vyčerpať, čo je výsledkom našej dlhodobej a systematickej práce, na ktorej výsledky nadviazala počas troch mesiacov aj úradnícka vláda,“ uviedli Za ľudí a Remišová.

Stačí len vykonať platby

Podľa nich vďaka nimi vyrokovanej zmene legislatívy EÚ môže byť z eurofondov preplatených až 1,4 miliardy eur na kompenzáciu cien energií pre domácnosti a malé a stredné podniky.

Všetky tieto zmeny boli schválené ešte za našej vlády, pričom úradnícka vláda to sama uvádza vo svojich materiáloch. Zo strany úradníckej vlády už stačí len vykonať príslušné platby,“ dodali Za ľudí a Remišová.

Stále sú ohrozené milióny eur

Podľa nich aj zo samotných dokumentov súčasnej vlády vyplýva, že opakované klamstvá o prepadnutí miliardy eur sa dajú označiť za hoaxy a nič také nehrozí.

Súčasná vláda odborníkov po nástupe v polovici mája upozornila, že zo starých eurofondov môže byť ohrozených zhruba 800 miliónov eur. Poverený minister investícií Peter Balík nedávno potvrdil, že po prijatých opatreniach znížili uvedenú sumu, ktorá môže prepadnúť, o viac ako polovicu. Stále sú však ohrozené stovky miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie