• Dnes je: Sobota 03. decembra 2022 meniny má Oldrich

Odvolávanie Matoviča (naživo): Hlasovanie sa posunulo, Taraba dal Sulíkovi ultimátum

Odvolávanie Matoviča (naživo): Hlasovanie sa posunulo, Taraba dal Sulíkovi ultimátum

Nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba dal ultimátum predsedovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi, aby vo štvrtok do 17.00 verejne oznámil, či zahlasuje za predčasné voľby.

V parlamente prebieha mimoriadna schôdza, na ktorej poslanci rozhodnú o osude ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

Na začiatku sa prezentovalo 134 poslancov a plénum tak bolo uznášaniaschopné. V stredu sa rokovalo do 19.00 a schôdza pokračuje vo štvrtok od 9.00.

Hlasovať o Matovičovi sa pôvodne vo štvrtok o 11.00, ale keďže v pléne hovoril viac ako dve hodiny, posunulo sa až na 17.00. Popoludní však v pléne skolaboval poslanec Ján Kerekréti (OĽaNO) a tak sa bude o osude ministra financií hlasovať až v utorok.

Nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba dal ultimátum predsedovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi, aby vo štvrtok do 17.00 verejne oznámil, či zahlasuje za predčasné voľby.

„Ak tak neurobí, na hlasovaní o tom, aby sa vrátil do vlády cez odvolanie Matoviča, sa nezúčastním,“ napísal Taraba na sociálnej sieti. Poslanec zároveň tvrdí, že Matovič si nezaslúži byť ministrom, preto „hlasovať za jeho zotrvanie nebudem ani ja a ani jeden z mojich kolegov zo strany“.

Naživo: Rokovanie parlamentu


Písomne do rozpravy boli prihlásení štyria poslanci – Richard Sulík (SaS), Peter Pellegrini (nezaradený/Hlas-SD), Milan Mazurek (nezaradený/hnutie Republika) a Matúš Šutaj Eštok (nezaradaný/Hlas-SD). Ešte predtým za navrhovateľom prehovorila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová, za vládu premiér Eduard Heger (OĽaNO) a pultu sa postavil aj samotný Matovič. Medzi rečníkmi bol aj poverené spravodajca Marián Viskupič (SaS).


Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov sa ešte ústne do rozpravy prihlásili štyria poslanci – Miroslav Suja (nezaradený/hnutie Republika), Filip Kuffa (nezaradený/Život-NS), Tomáš Taraba (nezaradený/Život-NS) a Jana Bittó Cigániková (SaS). O slovo potom ešte požiadal aj samotný Matovič.

Video: Štvrtkové vystúpenie Matoviča

Stanovisko vlády

Návrh na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Pod návrh sa podpísalo 32 poslancov, okrem liberálov to boli poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Za ľudí.


Vláda na odvolanie Matoviča nevidí dôvod a návrh vníma ako neopodstatnený. Je vraj nevyhnutné, aby sa všetka pozornosť zamerala na energetickú krízu a vysokú infláciu a boj proti týmto faktorom.


Navrhovatelia vo svojom odôvodnení konštatujú, že schválením balíčka pomoci poskytnutej rodinám pri mimoriadnom náraste inflácie sa opovrhuje Ústavou SR, zákonmi a demokratickými princípmi a nevidia dôvod na urýchlené konanie vlády. Vláda trvá na tom, že táto pomoc bola nevyhnutná a rýchlosť jej prijatia opodstatnená.

Pellegrini verí v 76 hlasov

Opozičníci z Hlasu-SD a hnutia Republika sa v stredu na tlačových konferenciách vyjadrili, že budú hlasovať za odvolanie Matoviča a zároveň k tomu vyzvali aj zvyšok opozície.


Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že je „psou povinnosťou“ každého opozičného politika zahlasovať za odvolanie Matoviča, a to bez ohľadu na to, či to má, alebo nemá dopad na predčasné voľby. Vláda je podľa neho „banda amatérov, ktorá vedie krajinu do záhuby“, a Matovič je „terorista, najhorší minister v tejto krajine, najnenávidenejší politik a jednoducho musí z politiky odísť“.


Výsledok hlasovania bude podľa neho závisieť od toho, ako sa zachovajú nezaradení poslanci. „Spolu 76 hlasov by sa nájsť mohlo, ale v pozadí zrejme prebiehajú nejaké ťahy, takže bude to do poslednej chvíle nepredvídateľné,“ myslí si Pellegrini.

Hlasovanie poslancov okolo Tarabu

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík uviedol, že Matovič je tŕňom v päte Slovenskej republiky a musí byť odvolaný.

Uhrík zároveň vyzval celú opozíciu, aby prestala váhať a hrať hry a zahlasovala za odvolanie. „Tie argumenty, ktoré tu niektorí kolegovia predkladajú, že Matoviča treba podržať, lebo inak hrozí návrat SaS do vlády, sú absurdné. Ďalší nezmysel sú argumenty opozičných kolegov, že najprv sa treba dohodnúť so SaS na predčasných voľbách,“ povedal Uhrík.


Podľa šéfa Republiky sa v parlamente „rozpráva“, že skupina poslancov okolo Tomáša Tarabu sa pri odvolávaní Matoviča zdrží alebo bude proti, ďalší vraj môžu záhadne chýbať. Upozornil na to, že tí istí politici, ktorí pred pár dňami vykrikovali pred prezidentským palácom, ako bolo vlády dosť, sa dnes vykrúcajú pri odvolávaní Matoviča. „Skôr mi to pripadá tak, že niekto si tých politikov kúpil, nehovorím, že finančne, možno nejakými výhodami,“ povedal Uhrík.


V návrhu sa píše, že Matovič poníma výkon funkcie člena vlády a ministra financií ako „one man show“ a priestor na násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok.


Poslanci uvádzajú „ústavné a zákonné dôvody“ a tiež „politické dôvody“ pre vyslovenie nedôvery Matovičovi. Podľa nich minister financií ruinuje rozpočet Slovenskej republiky, vyčítajú mu napríklad rodinný balíček a jeho dopad na rozpočty samospráv, a tiež očkovaciu lotériu. V rámci politických dôvodov uvádzajú, že Matovičov spôsob komunikácie šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť, hovoria o neustálej kritike a urážkach na adresu partnerov, prezidentky, médií, znevažovaní a spochybňovaní vedcov a odborníkov, profesijných skupín a menšín.

Matovič sa pred časom na sociálnej sieti vyjadril, že svoje odvolanie z postu ministra financií zoberie chladnokrvne ako fakt. Osobne bude rád, že celé Slovensko vtedy na vlastné oči uvidí, že SaS je ochotná sa spojiť pre vlastný prospech s mafiou aj fašistami bez ohľadu na akékoľvek dovtedy proklamované hodnoty. Podľa neho to bude dokonanie pomsty zo strany Richarda Sulíka (SaS) a definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách spojí s Hlasom-SD.


Najčítanejšia najnovšia správa

Nový odvod pocítia aj bežní Slováci a návrh vytvára veľmi toxický precedens

novy odvod pocitia aj bezni slovaci a navrh vytvara velmi toxicky precedens

Poslanci budú už tento týždeň rokovať o rozšírení a zvýšení osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý sa po novom má vzťahovať aj na finančných poradcov a sprostredkovateľov.

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) varuje, že návrh zasiahne do fungujúceho konkurenčného trhu, ktorý navyše výrazne investuje do inovácií a finančnej gramotnosti obyvateľstva – oblastí, v ktorých Slovensko markantne zaostáva.

Návrh je v druhom čítaní

Návrh novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach z dielne poslanca Milana Vetráka (OĽaNO), ktorý parlament nedávno posunul do druhého čítania, má v pláne zvýšiť sadzbu odvodu a rozšíriť okruh subjektov, ktoré sú povinné ho platiť.

Po novom by sa týkal aj širokého množstva subjektov podnikajúcich na základe povolenia od Národnej banky Slovenska (NBS), vrátane lízingových spoločností, finančných sprostredkovateľov a poradcov či obchodníkov s cennými papiermi.


Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, ktorá na Slovensku zastupuje vyše 60 percent finančných agentov pôsobiacich v oblasti finančného sprostredkovania a poradenstva, kritizuje, že povinnosť platiť osobitný odvod by sa ich členov týkala len preto, že na výkon svojej činnosti potrebujú nejaký druh oprávnenia, v tomto prípade od NBS.

Množstvo vydaných licencií

Poslanci by sa podľa asociácie mali v prvom rade pozerať na to, či potreba získania tohto oprávnenia limituje konkurenciu alebo len oddeľuje podvodníkov od serióznych podnikateľov – to, že je trh regulovaný, ešte neznamená, že je oligopolný.


NBS nelimituje množstvo vydaných licencií, získanie licencie nie je podmienené vysokým poplatkom a licencia negarantuje žiadne výnosy. Prax v skutočnosti ukazuje, že trh je zdravo konkurenčný a držiteľom povolenia od NBS sú rádovo stovky subjektov.


Na Slovensku pôsobí vyše 400 sprostredkovateľských spoločností, avšak tento odvod by pravdepodobne zasiahol len 6 z nich, pričom pri optimalizácii zisku by sa mohol týkať iba dvoch subjektov na trhu finančného sprostredkovania.

To znamená, že odvod by mal minimálny prínos pre štátny rozpočet s ohľadom na negatívne dopady neférového znevýhodnenia dvoch subjektov voči širokej konkurencii (napr. signál vyslaný voči podnikateľskému prostrediu).

Toxický precedens


Ďalším problematickým kritériom je navyše podľa asociácie fakt, že odvod by zasiahol len firmy zo ziskom nad tri milióny eur a úplne by obišiel spoločnosti, ktoré síce na slovenskom trhu pôsobia, ale sídlo majú mimo krajiny.


Takýto návrh teda podľa členov asociácie vytvára veľmi toxický precedens – aj kaderníci a kaderníčky si bez výučného listu nemôžu založiť živnosť. Podobný je aj prípad cukrárov a cukrárok a celého radu ďalších viazaných a remeselných živnosti. Dať parlamentu bianko šek uvaľovať selektívne odvody na vybrané sektory na základe irelevantného kritéria podľa nich nepomôže zvýšiť konkurencieschopnosť ani tempo inovácií.

Treba tiež zdôrazniť, že podľa júnového prieskumu agentúry Focus má len 16 percent slovenských domácností vytvorenú finančnú rezervu v odporúčanej výške 6-násobku mesačného príjmu.


Dáta NBS ukazujú, že až 77 percent úspor slovenských domácnosti je na bežných účtoch pri nulových úrokových sadzbách, 18 percent je uložených na termínovaných vkladoch pri priemernej sadzbe 0,62 percenta a dve percentá je na sporiacich účtoch s priemernou úrokovou sadzbou 0,04 percenta, čo odzrkadľuje nízku finančnú gramotnosť obyvateľstva na Slovensku.

Konkurencieschopnosť Slovenska


Finanční sprostredkovatelia pritom smerujú nemalé prostriedky do programov na podporu finančnej gramotnosti (finančné vzdelávanie a testovanie na školách, investičná akadémia, finančná olympiáda, atď.) a sú kľúčoví pre zvrátenie negatívnych trendov v oblasti sporenia, keďže zachytávajú menej bonitné domácnosti s horšími finančnými návykmi.

Predmetná novela môže ohroziť nielen investície do programov na podporu finančnej gramotnosti, ale aj do sektorových inovácií a digitalizácie (naši členovia už dnes vynakladajú nemalé prostriedky na využitie umelej inteligencie či PSD2 dát vo svojich produktoch a službách).


To nevyhnutne negatívne zasiahne spotrebiteľov, širší ekosystém a z dlhodobého hľadiska aj konkurencieschopnosť Slovenska, ktorá je už aj tak na medzinárodnom poli naštrbená.

Global Innovation Index

Slovensko je na 46. mieste v Global Innovation Index (pokles z 37. miesta v roku 2021 a 39. miesta v roku 2020) a na 23. mieste (piatom od konca) v európskom Indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI).

Asociácia na záver poukazuje, že zákon neprešiel bežným legislati?vnym procesom a nebol konzultovany? s NBS ani s dotknuty?mi podnikatel?sky?mi subjektmi. Návrh zákona predpokladá poziti?vne vplyvy na rozpoc?et verejnej spra?vy, avšak neuvádza, v akej výške budú, čo predkladateľom vytklo aj ministerstvo financií.


Navrhovatelia tiez? tvrdia, z?e za?kon nebude mat? z?iadne vplyvy na podnikatel?ske? prostredie a nezvy?s?i regulac?ne? zat?az?enie, c?o je oc?ividne mylne? a vypovedá o kvalite tohto návrhu. Asociácia preto vyzýva poslancov Národnej rady, aby návrh zákona odmietli v plnom rozsahu a začali verejnú a odbornú diskusiu a rokovania.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie