• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Odvolávanie Matoviča (naživo): Hlasovanie sa posunulo, Taraba dal Sulíkovi ultimátum

Odvolávanie Matoviča (naživo): Hlasovanie sa posunulo, Taraba dal Sulíkovi ultimátum

Nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba dal ultimátum predsedovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi, aby vo štvrtok do 17.00 verejne oznámil, či zahlasuje za predčasné voľby.

V parlamente prebieha mimoriadna schôdza, na ktorej poslanci rozhodnú o osude ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

Na začiatku sa prezentovalo 134 poslancov a plénum tak bolo uznášaniaschopné. V stredu sa rokovalo do 19.00 a schôdza pokračuje vo štvrtok od 9.00.

Hlasovať o Matovičovi sa pôvodne vo štvrtok o 11.00, ale keďže v pléne hovoril viac ako dve hodiny, posunulo sa až na 17.00. Popoludní však v pléne skolaboval poslanec Ján Kerekréti (OĽaNO) a tak sa bude o osude ministra financií hlasovať až v utorok.

Nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba dal ultimátum predsedovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi, aby vo štvrtok do 17.00 verejne oznámil, či zahlasuje za predčasné voľby.

„Ak tak neurobí, na hlasovaní o tom, aby sa vrátil do vlády cez odvolanie Matoviča, sa nezúčastním,“ napísal Taraba na sociálnej sieti. Poslanec zároveň tvrdí, že Matovič si nezaslúži byť ministrom, preto „hlasovať za jeho zotrvanie nebudem ani ja a ani jeden z mojich kolegov zo strany“.

Naživo: Rokovanie parlamentu


Písomne do rozpravy boli prihlásení štyria poslanci – Richard Sulík (SaS), Peter Pellegrini (nezaradený/Hlas-SD), Milan Mazurek (nezaradený/hnutie Republika) a Matúš Šutaj Eštok (nezaradaný/Hlas-SD). Ešte predtým za navrhovateľom prehovorila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová, za vládu premiér Eduard Heger (OĽaNO) a pultu sa postavil aj samotný Matovič. Medzi rečníkmi bol aj poverené spravodajca Marián Viskupič (SaS).


Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov sa ešte ústne do rozpravy prihlásili štyria poslanci – Miroslav Suja (nezaradený/hnutie Republika), Filip Kuffa (nezaradený/Život-NS), Tomáš Taraba (nezaradený/Život-NS) a Jana Bittó Cigániková (SaS). O slovo potom ešte požiadal aj samotný Matovič.

Video: Štvrtkové vystúpenie Matoviča

Stanovisko vlády

Návrh na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Pod návrh sa podpísalo 32 poslancov, okrem liberálov to boli poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Za ľudí.


Vláda na odvolanie Matoviča nevidí dôvod a návrh vníma ako neopodstatnený. Je vraj nevyhnutné, aby sa všetka pozornosť zamerala na energetickú krízu a vysokú infláciu a boj proti týmto faktorom.


Navrhovatelia vo svojom odôvodnení konštatujú, že schválením balíčka pomoci poskytnutej rodinám pri mimoriadnom náraste inflácie sa opovrhuje Ústavou SR, zákonmi a demokratickými princípmi a nevidia dôvod na urýchlené konanie vlády. Vláda trvá na tom, že táto pomoc bola nevyhnutná a rýchlosť jej prijatia opodstatnená.

Pellegrini verí v 76 hlasov

Opozičníci z Hlasu-SD a hnutia Republika sa v stredu na tlačových konferenciách vyjadrili, že budú hlasovať za odvolanie Matoviča a zároveň k tomu vyzvali aj zvyšok opozície.


Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že je „psou povinnosťou“ každého opozičného politika zahlasovať za odvolanie Matoviča, a to bez ohľadu na to, či to má, alebo nemá dopad na predčasné voľby. Vláda je podľa neho „banda amatérov, ktorá vedie krajinu do záhuby“, a Matovič je „terorista, najhorší minister v tejto krajine, najnenávidenejší politik a jednoducho musí z politiky odísť“.


Výsledok hlasovania bude podľa neho závisieť od toho, ako sa zachovajú nezaradení poslanci. „Spolu 76 hlasov by sa nájsť mohlo, ale v pozadí zrejme prebiehajú nejaké ťahy, takže bude to do poslednej chvíle nepredvídateľné,“ myslí si Pellegrini.

Hlasovanie poslancov okolo Tarabu

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík uviedol, že Matovič je tŕňom v päte Slovenskej republiky a musí byť odvolaný.

Uhrík zároveň vyzval celú opozíciu, aby prestala váhať a hrať hry a zahlasovala za odvolanie. „Tie argumenty, ktoré tu niektorí kolegovia predkladajú, že Matoviča treba podržať, lebo inak hrozí návrat SaS do vlády, sú absurdné. Ďalší nezmysel sú argumenty opozičných kolegov, že najprv sa treba dohodnúť so SaS na predčasných voľbách,“ povedal Uhrík.


Podľa šéfa Republiky sa v parlamente „rozpráva“, že skupina poslancov okolo Tomáša Tarabu sa pri odvolávaní Matoviča zdrží alebo bude proti, ďalší vraj môžu záhadne chýbať. Upozornil na to, že tí istí politici, ktorí pred pár dňami vykrikovali pred prezidentským palácom, ako bolo vlády dosť, sa dnes vykrúcajú pri odvolávaní Matoviča. „Skôr mi to pripadá tak, že niekto si tých politikov kúpil, nehovorím, že finančne, možno nejakými výhodami,“ povedal Uhrík.


V návrhu sa píše, že Matovič poníma výkon funkcie člena vlády a ministra financií ako „one man show“ a priestor na násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok.


Poslanci uvádzajú „ústavné a zákonné dôvody“ a tiež „politické dôvody“ pre vyslovenie nedôvery Matovičovi. Podľa nich minister financií ruinuje rozpočet Slovenskej republiky, vyčítajú mu napríklad rodinný balíček a jeho dopad na rozpočty samospráv, a tiež očkovaciu lotériu. V rámci politických dôvodov uvádzajú, že Matovičov spôsob komunikácie šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť, hovoria o neustálej kritike a urážkach na adresu partnerov, prezidentky, médií, znevažovaní a spochybňovaní vedcov a odborníkov, profesijných skupín a menšín.

Matovič sa pred časom na sociálnej sieti vyjadril, že svoje odvolanie z postu ministra financií zoberie chladnokrvne ako fakt. Osobne bude rád, že celé Slovensko vtedy na vlastné oči uvidí, že SaS je ochotná sa spojiť pre vlastný prospech s mafiou aj fašistami bez ohľadu na akékoľvek dovtedy proklamované hodnoty. Podľa neho to bude dokonanie pomsty zo strany Richarda Sulíka (SaS) a definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách spojí s Hlasom-SD.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie