• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných končí, zamestnávatelia musia pracovníkov prihlásiť do Sociálnej poisťovne

Odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných končí, zamestnávatelia musia pracovníkov prihlásiť do Sociálnej poisťovne

24.3.2022 (Webnoviny.sk) - Odvodová úľava pri zamestnávaní osôb, ktoré boli dlhodobo bez práce, sa od začiatku marca zrušila. Zamestnávatelia preto majú povinnosť zamestnanca, ktorý bol do 28. februára tohto roka zamestnancom s tzv. odvodovou úľavou, prihlásiť do Sociálnej poisťovne, resp. odhlásiť ho v prípade, ak sa jeho pracovný alebo štátnozamestnanecký pomer už skončil. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Zamestnancov už treba prihlásiť

Zamestnávateľ má najneskôr do 2. apríla tohto roka povinnosť prihlásiť v Sociálnej poisťovni zamestnanca, ktorý bol zamestnancom s tzv. odvodovou úľavou do 28. februára tohto roka a jeho pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer trvá aj po 28. februári tohto roka.

Zamestnávateľ tiež musí prihlásiť v Sociálnej poisťovni zamestnanca, ktorý bol do 28. februára tohto roka zamestnancom s tzv. odvodovou úľavou a jeho pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer trval aj po 28. februári tohto roka a skončí sa pred 1. aprílom tohto roka a zároveň odhlásiť tohto zamestnanca z týchto poistení.

Povinnosti zamestnávateľa

Ak pripadne koniec lehoty na plnenie si uvedených povinností na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší pracovný deň.

Platnosť Grid kariet v marci končí, Sociálna poisťovňa avizuje jednoduchší spôsob prihlasovania do e-Služieb

Sociálna poisťovňa pripomína klientom, že platnosť tzv. Grid kariet sa končí 31. marca tohto roka. Od začiatku apríla bude možné prihlásiť sa do jej e-Služieb už len pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie, alebo tiež s elektronickým občianskym preukazom (eID).

Nový spôsob prihlásenia

Užívatelia e-Služieb, ktorí sa ešte stále prihlasujú pomocou Grid karty, by si mali čo najskôr aktivovať niektorý z ďalších možných prístupov. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Prechod na nový spôsob prihlásenia sa týka zamestnávateľov, SZČO a fyzických osôb. Pre nový prístup do e-Služieb si používatelia stiahnu jednu z aplikácií FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator do svojho smartfónu (pre Android alebo iOS).

Pomocou nej si nasnímajú QR kód z e-Služieb (len pri prvej aktivácii) a aplikácia im vygeneruje jedinečný kód, ktorým sa overí ich prístup.

Zadávanie vždy nového kódu

Pri každom ďalšom prihlásení pomocou mena a hesla vyzvú e-Služby používateľa, aby zadal jedinečný kód z mobilnej aplikácie a presmerujú ho do prostredia e-Služieb.


Klientom, ktorí pre prístup do e-Služieb Sociálnej poisťovne v súčasnosti využívajú elektronický občiansky preukaz, sa podľa poisťovne pri prihlasovaní nič nemení. Naďalej budú môcť využívať tento spôsob prihlásenia.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie