• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Odkaz SNP je nadčasový, hovorí Wlachovský a upozorňuje na krehkosť slobody

Odkaz SNP je nadčasový, hovorí Wlachovský a upozorňuje na krehkosť slobody

Zároveň považuje za popretie odkazu povstania, ak zatvárame oči pred porušovaním ľudských práv.

29.8.2023 (SITA.sk) - Slovenské národné povstanie (SNP) je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Wlachovského symbolom odvahy a statočnosti slovenského národa. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol pri príležitosti 79. výročia SNP. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).

Sloboda nie je samozrejmosť

Odkaz SNP je nadčasový. Naši predkovia sa spojili v boji proti útlaku a okupácii. Aj keď nevedeli, čo príde a čelili hrdelným trestom, so zbraňou v ruke sa vzopreli agresorovi. Ukázali nám, že zlu sa neustupuje. Povstanie preto právom patrí k najvýznamnejším míľnikom modernej histórie Slovenska,“ vyjadril sa Wlachovský.

Doplnil, že oslavy SNP sú príležitosťou uctiť si tých, ktorí bojovali a umierali za slobodu.

Okrem toho, že sme sa ako národ postavili na správnu stranu dejín, SNP výrazne ovplyvnilo aj naše sebavedomie. Jeho účastníci si zaslúžia našu úctu, sú pre nás zdrojom inšpirácie. Nezabúdajme však, že sloboda nie je samozrejmosť. Že ju musíme chrániť, pestovať a tiež, že musíme byť ostražití a postaviť sa snahám o jej okliešťovanie,“ zdôrazňuje šéf slovenskej diplomacie.

Nezatvárajme oči pred agresiou

Zároveň považuje za popretie odkazu povstania, ak zatvárame oči pred porušovaním ľudských práv a medzinárodného práva, agresiou i pred snahami uprieť iným štátom možnosť zvoliť si vlastnú, slobodnú cestu.

Rezort diplomacie tiež poukázal na to, že SNP predchádzali mesiace príprav. „V partizánskych a povstaleckých jednotkách na Slovensku bojovali okrem Slovákov, Rusínov a Čechov i sovietski občania, Rómovia, Bulhari, Poliaci, Juhoslovania, Francúzi, Židia, Nemci, Maďari, Angličania a Američania," dopĺňa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie