• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Odchod z NATO si želá viac ako štvrtina Slovákov, ministerstvo chce bojovať proti dezinformáciám

Odchod z NATO si želá viac ako štvrtina Slovákov, ministerstvo chce bojovať proti dezinformáciám

Alarmujúce je podľa MO SR zistenie, že až 27 percent opýtaných Slovákov by preferovalo odchod Slovenska z NATO, čo je po Čiernej hore druhé najvyššie číslo spomedzi 30 členov NATO

Za zotrvanie Slovenska v NATO by hlasovalo len 51 percent opýtaných Slovákov. Vyplýva to z monitoringu vnímania NATO občanmi krajín aliancie, ktorý je súčasťou výročnej správy NATO za rok 2020, ktorú zverejnil generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Alarmujúce zistenie

Informoval o tom Analytický útvar Ministerstva obrany SR (MO SR) na svojom profile na sociálnej sieti. Vnímanie NATO na Slovensku je tak v porovnaní s priemerom Severoatlantickej aliancie nižšie. Takmer dve tretiny obyvateľov NATO (62 %) podporuje zotrvanie svojej krajiny v aliancii, pričom len 11 percent by hlasovalo za vystúpenie.

„Alarmujúce“ je podľa MO SR zistenie, že až 27 percent opýtaných Slovákov by preferovalo odchod Slovenska z NATO, čo je po Čiernej hore druhé najvyššie číslo spomedzi 30 členov NATO. „Zaujímavé je, že napriek nie príliš pozitívnemu postoju voči nášmu členstvu až 64 percent Slovákov verí, že v prípade útoku na Slovensko by NATO malo našu krajinu brániť v súlade s princípom kolektívnej sebaobrany aliancie,“ uviedol Analytický útvar MO SR.

Boj proti šíreniu dezinformácií

Rezort obrany skonštatoval, že vzhľadom na výsledky prieskumu sú o to dôležitejšie aktivity na šírenie relevantných informácií o členstve Slovenska v NATO (kampane WeAreNato), ako aj na boj s dezinformáciami v oblasti obrannej a bezpečnostnej politiky Slovenskej republiky.

„Tu sa aktívne angažuje aj MO SR prípravou akčného plánu boja proti hybridným hrozbám a šíreniu dezinformácií, vytvorením funkcie poradcu ministra pre boj s hybridnými hrozbami, či pravidelným informovaním o dianí v oblasti obrany formou sociálnych sietí,“ uzavrel analytický útvar.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie