• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Očkovanie v Česku by malo byť povinné, ale podľa Babiša len pre niektoré profesie

Očkovanie v Česku by malo byť povinné, ale podľa Babiša len pre niektoré profesie

Podľa premiéra by vybrané profesie a seniori mohli byť kompletne zaočkovaní dvoma dávkami do februára 2022.

23.11.2021 (Webnoviny.sk) - Očkovanie proti koronavírusu by malo byť v Českej republike pre niektoré profesie povinné. V utorok sa na tom zhodla Rada vlády pre zdravotné riziká. Zatiaľ nie je rozhodnuté, ktorých skupín sa bude táto podmienka týkať.

Hovorí sa predovšetkým o zdravotníkoch a zamestnancoch v zariadeniach sociálnych služieb, informuje spravodajský portál TN.cz. Podľa premiéra Andreja Babiša panuje aj zhoda na povinnom očkovaní seniorov starších ako 60 rokov.

„Áno, zhoda je,“ uviedol pre TN.cz hovorca ministerstva zdravotníctva Daniel Köppl. Nešpecifikoval však, ktorých skupín obyvateľstva sa opatrenie bude týkať. „Ministerstvo zdravotníctva to musí pripraviť do budúceho týždňa,“ uviedol.

Vyše 30-tisíc obetí

K otázke povinného očkovania sa už v pondelok vyjadrili premiér Babiš s ministrom zdravotníctva Adamom Vojtěchom. Na vláde sa diskutovalo o očkovaní zdravotníkov, opatrovateľov v sociálnych službách a ďalších štátnych zamestnancov, ako sú hasiči, policajti a vojaci, uviedol Babiš.

 Ochoreniu COVID-19 v Českej republike v pondelok podľahlo ďalších 51 ľudí.

Celkovo si pandémia koronavírusu doteraz v Česku vyžiadala 32 304 životov. V nemocniciach v pondelok ležalo 5 434 nakazených pacientov, z nich 764 bolo vo vážnom stave. Laboratórne testy odhalili 14 480 nových prípadov prípadov nákazy koronavírusom, čo je o takmer tritisíc viac ako minulý týždeň.

V Prahe sa opäť protestovalo

V Prahe sa v pondelok opäť zišli odporcovia protipandemických opatrení vlády, ktorí odsúdili obmedzenia voči neočkovaným ľuďom. Informovala o tom agentúra AP. Niekoľko stoviek protestujúcich požadovalo „slobodu“ pre neočkovaných a odmietali tlak vlády na ľudí, aby sa nechali zaočkovať.

Účastníci niesli plagáty s fotografiami politikov vrátane premiéra Babiša, ministra zdravotníctva Vojtěcha a popredných epidemiológov s nadpismi zradcovia. Na rozdiel od nedávnych zhromaždení v Holandsku a Bruseli bol tento protest pokojný, všíma si AP.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie