• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku zlomil rekord, medziročne stúpli o takmer 50 percent

Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku zlomil rekord, medziročne stúpli o takmer 50 percent

V porovnaní s predošlými rokmi sa však veľmi darilo aj maloobchodnému sektoru, kde sa objem investícií vyšplhal na 31 %.

Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku v minulom roku zlomil rekord. Ako vyplýva z dát globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, preinvestovalo sa rekordných 1,13 mld. eur, čo je medziročne viac takmer o 50 %. Ide o najväčší nárast spomedzi krajín V4.

Najviac sa darilo kancelárskym nehnuteľnostiam

Uvedené výsledky Slovensko dosiahlo napriek koronakríze, vojne na Ukrajine, vysokej inflácii, nárastu cien stavebných materiálov či energetickej kríze. „Ukázalo sa, že realitný trh na Slovensku je rezistentný a pre investorov je stále príťažlivou destináciou,“ uviedol obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka.

Vlani bolo na našom trhu zaznamenaných viac ako 40 transakcií. Za 17 % z celkového objemu investícií boli pritom zodpovední investori, ktorí na Slovensku investovali vôbec prvýkrát, pričom hodnota ich investícií dosiahla takmer 200 mil. eur.


Najviac sa v uplynulom roku darilo kancelárskym nehnuteľnostiam. Na Slovensku si ukrojili až 55 % z celkového investičného objemu. Podľa CBRE tento fakt potvrdzuje, že aj napriek častejšej práci na diaľku, sú kancelárie pre firmy naďalej veľmi dôležité.

Koronakríza poznačila najmä jeden sektor


V porovnaní s predošlými rokmi sa však veľmi darilo aj maloobchodnému sektoru, kde sa objem investícií vyšplhal na 31 %.

„Počas koronakrízy najviac trpel práve tento sektor. Aj tu sa však ukázalo, že aj napriek nárastu internetového predaja chceme stále vo veľkej miere nakupovať v kamenných prevádzkach. Na náš trh prišli, a aj naďalej prichádzajú, noví hráči a celkový objem investícií sa v tomto sektore vyšplhal na úroveň 350 mil. eur,“ priblížil riaditeľ oddelenia prenájmu obchodných priestorov v CBRE Slovensko Tomáš Lörincz.

Celkovo 13 % z objemu investícií patrilo sektoru logistiky a priemyslu. Aj napriek tomu, že investičný objem v porovnaní s minulými rokmi klesol, podľa CBRE bol z hľadiska prenajatej plochy rekordný. Celkovo sa v roku 2022 na Slovensku prenajalo takmer 720 000 metrov štvorcových, čo predstavuje medziročný nárast o 31 %. Najviac si ukrojil sektor 3PL poskytovateľov, zvyšok patril automobilovému, maloobchodnému a výrobnému sektoru.


CBRE Group je najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Na Slovensku pôsobí od roku 2001. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie