• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Obchvat Sabinova postavia firmy zo skupiny Hochtief, bude merať takmer desať kilometrov

Obchvat Sabinova postavia firmy zo skupiny Hochtief, bude merať takmer desať kilometrov

Súčasťou preložky cesty so 76 stavebnými objektmi je šestnásť mostov, obchvat po vybudovaní odkloní dopravu mimo mesta.

Najnižšiu cenu za výstavbu obchvatu Sabinova na ceste prvej triedy I/68 v dĺžke takmer desať kilometrov navrhlo združenie stavebných spoločností v skupine Hochtief.

Slovenská správa ciest (SSC) o tom informovala v oznámení o výsledku vyhodnotenia ponúk, zatiaľ ale neuviedla, akú cenu úspešný uchádzač navrhol.

Ponuky predložilo šesť uchádzačov

Celková odhadovaná hodnota stavebných prác plánovaných na tri roky bola 61,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Ide o jednu z dvoch najväčších stavieb, s ktorou štátni cestári plánujú začať v tomto roku, financovať ju chcú aj s využitím prostriedkov Európskej únie.


Vo vybranom združení stavbárov, ktoré by malo preložku hlavnej cesty okolo Sabinova postaviť, sú spoločnosti Hochtief SK, s.r.o., Bratislava, Hochtief CZ, a.s., Praha a Hochtief Infrastructure, GmbH, so sídlom v nemeckom Essene.


Dve posledné z nich majú na Slovensku svoje organizačné zložky. V tendri vyhlásenom vlani vo februári predložilo ponuky celkovo šesť uchádzačov.

Pôvodný termín presúvali päťkrát

Ponuky predkladali ešte vlani začiatkom augusta, cestári pôvodný termín 30. marca 2022 presúvali z rôznych dôvodov päťkrát.


Výstavbu sabinovského obchvatu plánovali financovať zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v rámci dobiehajúceho eurofondového obdobia 2014 až 2020, z toho je možné použiť peniaze len do konca tohto roka. Pravdepodobne použijú eurozdroje už z nového obdobia 2021 až 2027.

„Sabinovský obchvat bude dlhý 9,8 kilometra. Začínať sa bude za obcou Pečovská Nová Ves a pokračovať severne od mesta Sabinov a jeho mestskej časti Orkucany. Za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova,“ informoval nedávno Martin Guzi z komunikačného odboru SSC.


Súčasťou preložky cesty so 76 stavebnými objektmi je šestnásť mostov, obchvat po vybudovaní odkloní dopravu mimo mesta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie