• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

O neodkladnom opatrení o úhrade lieku pre maloletú Editku bude rozhodovať Ústavný súd SR

O neodkladnom opatrení o úhrade lieku pre maloletú Editku bude rozhodovať Ústavný súd SR

Zdravotná poisťovňa však nezamietla úhradu lieku z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.

Rodičia maloletej Editky, ktorej Všeobecná zdravotná poisťovňa uhradila liek Zolgensma na základe súdneho rozhodnutia, sa obrátia so sťažnosťou na Ústavný súd SR.

Neodkladného opatrenia o úhrade lieku

V tlačovej správe o tom informovalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). Reagujú tak na rozhodnutie krajského súdu v Bratislave, ktorý vyhovel odvolaniu štátnej zdravotnej poisťovne.

Rodičia maloletej Editky so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA) II. typu sa domnievajú, že rozhodnutím krajského súdu mohlo byť porušené základné právo ich dcéry na súdnu ochranu a na spravodlivý súdny proces.

Krajský súd rozhodnutie okresného súdu zmenil a návrh na nariadenie neodkladného opatrenia o úhrade lieku zamietol z dôvodu, že podľa neho žalobkyňa na ochranu svojich práv nezvolila vhodný procesný prostriedok.


„Súd sa však nevysporiadal s otázkou, aký iný prostriedok mala žalobkyňa k dispozícii, ak sa chcela domáhať účinnej súdnej ochrany,“ uvádza stredisko pre ľudské práva.

Nedostatok finančných prostriedkov

Tvrdí, že v odôvodnení svojho rozhodnutia súd prekročil meritum sporu. Príkladom je zaoberanie sa financovaním systému verejného zdravotného poistenia.


„Zdravotná poisťovňa však nezamietla úhradu lieku z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Dôvodom bolo to, že zdravotný stav žalobkyne podľa nej nezodpovedá registračným štúdiám, a že nebola preukázaná bezpečnosť a účinnosť lieku v štádiu ochorenia, aké má žalobkyňa,“ upozorňuje SNSĽP.


Súd sa mal podľa strediska pre ľudské práva zaoberať výhradne týmto dôvodom. Rodičia, ako aj SNSĽP ako právny zástupca Editky, naďalej trvajú na tom, že Editke vznikol nárok na úhradu lieku z titulu povinnosti poisťovne dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania.


Dôvodnosť uplatneného nároku podľa strediska pre ľudské práva nespochybnil ani krajský súd.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie