• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

O desať centov menej pri nákupe za 100 eur. Inflácia zmenila trend, píšu analytici

O desať centov menej pri nákupe za 100 eur. Inflácia zmenila trend, píšu analytici

Slovenská inflácia bude ku koncu júna kumulatívne 30 percent za obdobie od januára 2020 do júna 2023.

Na Slovensku namerali predbežne v Eurostate pokles cien, medzi obdobiami máj a apríl sa znížili o 0,1 percenta. Informujú o tom analytici z Dát bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

Zmena trendu rastu

V praxi to podľa analytikov znamená, že ak ste v apríli zaplatili za nákup 100 eur, tak v máji vás ten istý nákup stál 99,9 eura. „Nie na každom nákupe, ale tak to namerali,“ píšu s tým, že o 10 centov menej to je pri nákupe za stovku, o euro menej pri nákupe za tisícku.

Analytici si uvedomujú, že to nie je veľký pokles, ale dôležitá je zmena trendu rastu cien a oni pozerajú na trendy. „Stále vidíme aj v máji nárast cien medziročne: máj 2023 oproti máju 2022 viac ako 12 percent, ale už to nie je ako na špičke vo februári 2023, keď bol medziročný rast cien na úrovni plus 15,4 percenta,“ uviedli.

Keďže Slovensko malo podľa analytikov oproti iným krajinám eurozóny, kde sa platí eurom, asi dvojnásobný nárast cien od roku 2020, nie je už kam rásť a naopak, z toho kopca sa pri všeobecnom poklese cien všade naokolo vo svete a aj v Európe musíme dostať dole a nižšie aj my.

Pokles cien elektriny aj potravín

Ceny podľa analytikov ťahá dole trvalý pokles cien elektriny pre firmy a podniky, ale aj celosvetový pokles cien potravín. „Držme si palce, po troch až štyroch mesiacoch si to všimnete aj na bežných nákupoch,“ predpovedajú s tým, že „zvlášť niektoré komodity pôjdu dole s cenou rapídne: sledujte vajíčka a maslo“.

Upriamili tiež pozornosť aj na už viditeľný pokles cien nafty z takmer dvoch eur na 1,45 eura a benzínu k 1,5 až 1,6 eura.

„Slovenská inflácia bude ku koncu júna kumulatívne 30 percent za obdobie od januára 2020 do júna 2023. V eurozóne je to asi polovička, špičku mali už v októbri 2022, my sme pozadu takmer pol roka. A výkyv smerom hore = rast bol takmer dvojnásobný,“ priblížili.


Horšie by to však byť už nemalo, pretože vo veľa aspektoch sme dosiahli „dno“ alebo naopak „špičku“. „S dobrými správami sa s vami podelíme,“ zakončili svoj príspevok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie