• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Nový Covid automat

Nový Covid automat

Stiahnite si Covid Automat v PDF, PNG

Vláda v stredu schválila zmeny v COVID automate, na tlačovej konferencii o nich informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Minister Krajčí je rád, že sa na vláde podarilo nájsť konsenzus a COVID automat bol schválený len s malými zmenami tak, ako ho schválila pandemická komisia.

„Sprísnime kritéria na čiernu zónu a tak dovolíme, aby sa deti mohli vrátiť do škôl,“ uviedol.

COVID automat má podľa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) byť návodom na cestu von z lockdownu a postupné uvoľňovanie, keď to bude situácia dovoľovať.


Sprísnia sa tzv. národné kritéria, ktoré budú musieť byť splnené, aby sa Slovensko dostalo z aktuálnej čiernej fázy do lepšej, bordovej fázy. Okrem iného bude podmienkou prechodu aj pokles hospitalizácií pod hodnotu 3 000. Pandemická komisia odsúhlasila tiež sprísnenie dvoch ďalších kritérií. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 %.

Naďalej bude potrebný aj negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní, a to aj na cestu do práce či do prírody.

Zmena v dĺžke karantény

Schválený bol aj návrh pandemickej komisie, aby bola po novom trvala karanténa pre infikovaných koronavírusom 14 dní. Predĺženie karantény je podľa ministra Krajčího potrebné vzhľadom na nové mutácie koronavírusu.


Zároveň doplnil, že všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, budú musieť na ôsmy deň karantény podstúpiť RT-PCR test, ktorý bude následne diagnostikovaný. Následne sa zistí, či nejde o nebezpečný typ mutácie koronavírusu. „Tento test bude uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia,“ povedal minister.

Vláda nariadila home office

Vláda tiež od pondelka nariadila povinný home office pre všetkých, ktorým to ich charakter práce umožňuje.

Ako povedal minister Krajniak, nariadenie práce z domu pre zamestnanca bolo doteraz na rozhodnutí samotného zamestnávateľa, po novom takéto nariadenie vydáva vláda. Veľa ľudí sa totiž podľa ministra obracalo na rezort práce a sociálnych vecí s podnetom, že im zamestnávateľ neumožnil prácu z domu, hoci povaha ich práce takýto pracovný režim umožňuje.


„Od budúceho týždňa bude rezort práce v spolupráci s inšpektorátmi práce kontrolovať to, či niekomu, kto môže mať home office, to zamestnávateľ aj umožní,“ povedal Krajniak. Podľa neho nepôjde o žiadne razie. „Budeme preverovať podnety od občanov,“ povedal.

Na uvoľňovanie opatrení sa bude čakať 13 dní

Na uvoľňovanie opatrení sa bude po novom podľa ministra Krajčího čakať 13 dní od ich ohlásenia.


Jedna zo zmien, ktorú vláda v rámci COVID automatu schválila, je jeho povinnosť zverejňovať aktuálnu epidemickú situáciu. Doteraz minister dáta predstavoval v piatok, čo je však relatívne neskoro, ak by mali nastať zmeny od pondelka.


Po novom tak bude stretnutie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zhromažďovanie dát prebiehať v pondelok a v utorok minister oznámi, aké sú celonárodné dáta. Na uvoľňovanie opatrení sa však bude čakať 13 dní. Keď v utorok minister oznámi uvoľnenie opatrení, nebude platiť od ďalšieho, ale až nasledujúceho pondelka.


„Bude nás zaujímať, ako budú vyzerať jednotlivé regióny. Tam môžu byť rozdiely v prístupe k zamestnancom. V lepších regiónoch bude povinné testovanie len pre zamestnancov služieb, v prípade, že nebudú poskytovať služby, budú iné kritériá,“ dodal Krajčí.

Transparentnosť a predvídateľnosť

COVID automat zabezpečuje podľa MZ SR efektívne a rýchle prijímanie opatrení a pre verejnosť poskytuje transparentnosť a predvídateľnosť.


Úlohou monitorovacieho a signalizačného systému je poskytnúť včasné varovanie pred nekontrolovaným šírením nákazy, tak aby mohol zdravotnícky systém podniknúť potrebné preventívne kroky anekontrolovanému šíreniu nákazy vopred zabrániť, rovnako ako počas prebiehajúcej kritickej situácie prispieť kjej stabilizácií apostupnému zlepšeniu.


Umožňuje predvídateľné nastavovanie opatrení –balansovať ekonomickú aktivitu averejné zdravie. Cieľom tohto systému je zabezpečiť opatrenia, ktoré sú: jednoduché, zrozumiteľné, predvídateľné, cielené, vykonateľné, bezpečné avsúlade slegislatívou.Regionálne môže byť situácia veľmi odlišná vrámci Slovenskej republiky ateda aj opatrenia by mali odzrkadľovať odlišné ciele apotreby na regionálnej úrovni. Nakoľko je však nemocničný systém na Slovensku previazaný aje možné pacientov prevážať medzi zariadeniami je nevyhnutné stanoviť aj celonárodné kritéria, ktoré majúcelonárodnými opatreniami za cieľ vkritickej situácií predísť kolapsu zdravotníctva.


Alert systém pre monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie protiepidemickýchopatrenia v závislosti od intenzity šírenia SARS-CoV-2 (Covid-19)


Stiahnite si


COVID automat tabuľka v PDF


COVID automat tabuľka v PNG (obrázok)


COVID automat v PDF komplet vrátane popisu


Počasie