• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

Nicholsonová kritizuje neprehľadný systém udeľovania výnimiek v rámci preplácania liekov z verejného zdravotného poistenia

Nicholsonová kritizuje neprehľadný systém udeľovania výnimiek v rámci preplácania liekov z verejného zdravotného poistenia

Nicholsonová tvrdí, že dlhodobo upozorňuje na rozdielne prístupy k inovatívnym liekom medzi krajinami Európskej únie.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová v listoch adresovaných ministrovi zdravotníctva SR Vladimírovi Lengvarskému a generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richardovi Strapkovi žiada o zakročenie pri úhrade lieku pacientke, ktorej bolo diagnostikované ochorenie SMA II – spinálna muskulárna atrofia, z verejného poistenia.

Zamietnutá liečba

Ide podľa nej o najdrahší liek na svete, stojí približne 2 milióny eur, musí sa podať do dvoch rokov veku dieťaťa, čo je v prípade pacientky o necelé štyri mesiace. „Nie je priestor ani čas vyhovárať sa na zákony, registrácie či kategorizácie a hľadať argumenty, prečo sa to nedá. Akútne potrebujeme problém riešiť,” tvrdí Nicholsonová.

Detská pacientka je poistenkyňou Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorej Národný ústav detských chorôb doručil 30. novembra minulého roka žiadosť o výnimku na preplatenie spomínaného lieku. Žiadosť však VšZP zamietla a rovnako zamietla aj následnú žiadosť o prehodnotenie rozhodnutia. Argumentom má byť, že pacientka na liek nespĺňa kritéria.

Netransparentný systém

Nicholsonová tvrdí, že dlhodobo upozorňuje na rozdielne prístupy k inovatívnym liekom medzi krajinami Európskej únie. „Na Slovensku máme netransparentný systém udeľovania výnimiek na nekategorizované lieky,” uviedla. Z tohto systému podľa nej potrebujeme odstrániť chaos a do rozhodovania zaviesť pravidlá.

„Verím, že medializácia aj politický tlak pomôžu neprehľadný systém udeľovania výnimiek zmeniť,” tvrdí. V minulosti sa na kompetentných obracala s podobnou žiadosťou, ktorá sa týkala onkologických pacientiek. „Zdá sa, že procesy schvaľovania nie sú ani po dvoch rokoch transparentnejšie a situácia sa neposunula dopredu ani napriek novele zákona, ktorá mala ambíciu nerobiť rozdiely v prístupe pacientov k liečbe,” dodala.

Liek na SMA II

Na Slovensku spomínaný liek nie je zaradený na zozname kategorizovaných liekov, na rozdiel napríklad od Holandska, čo slovenským pacientom znemožňuje prístup k inovatívnej liečbe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie